REKLAMA
BiznesDomKategorieSilesia Flesz najnowsze informacje

Atal chce budować wielkie osiedle przy Parku Śl.

Atal chce budować osiedle przy Parku Śląskim, w miejscu OPT, na mocy lex deweloper. W Chorzowie powstanie niemal tysiąc mieszkań?

Atal, ogólnopolski deweloper, opracował koncepcję osiedla przy ulicy Targowej w Chorzowie. Tak, to były teren Ośrodka Postępu Technicznego przy Parku Śląskim. Działka, na którą deweloperzy ostrzą sobie zęby od kilku lat. I pewnie dopną swego. Na razie Atal pokazał wizualizacje i zdradził, jaki ma plan na działkę. Zgód i pozwoleń nie ma. Ale firma złożyła już wniosek.

AKTUALIZACJA 7.03

9 marca na sesji w Chorzowie w porządku obrad jest też projekt uchwały, dotyczącej lokalizacji inwestycji mieszkaniowej oraz inwestycji towarzyszącej. W linku poniżej znajdziecie projekt uchwały.

https://ssl.esesja.pl/zalaczniki/225531/druk_1008_projekt-uchwaly_2151659.pdf

Powiązane artykuły

 

Działka po OPT, łakomy kąsek dla deweloperów

Przypomnijmy. Osiedle chciała tu już budować spółka Green Park Silesia – w 2020 roku. Miało powstać 8 budynków, a w nich 30o mieszkań. Opór był wielki. – To decyzja bez precedensu i dowód przerażającego braku szacunku dla przestrzeni Parku – mówili wówczas przeciwnicy inwestycji. Radni z Chorzowa nie zgodzili się na wprowadzenie zmian w planie zagospodarowania przestrzennego dla terenu dewelopera.

Green Park Silesia to jednak niewielka, powołana w 2018 roku spółka. Atal to potentat. W południowej części terenów po MTK 17 października 2018 miasto Chorzów sprzedało Atalowi działkę o powierzchni 65 tys. 646 m kw za 12,2 mln złotych. Część tej nieruchomości stanowiły hale o konstrukcji szkieletowej i inne budynki. Mówiąc wprost: to tu stała hala, która zawaliła się w 2006. Z kolei w połowie listopada 2018 w kolejnych przetargach Atal nabył prawa użytkowania wieczystego przysługującego miastu Chorzów do nieruchomości o łącznej powierzchni 31 tys. 721 m kw za 6 mln 331 tys. złotych.

W sumie Atal ma więc na terenach po MTK przy Targowej w Chorzowie 10 hektarów terenu. Teren zapisany jest w planie również jako tereny usługowe (cele: usługowe, wystawiennicze, targowe, biurowe, konferencyjne, gastronomiczne, koncertowe i okolicznościowe). Na tych działkach obecnie nie można budować mieszkań. Atal to deweloper, ma na swoim koncie m.in. budowę osiedla Francuska Park czy Nowy Brynów w Katowicach, stąd zamysł firmy jest chyba jasny. Już wiadomo, że spółka chce skorzystać z prawa lex deweloper.

 

Dziś tereny po OPT to obraz nędzy

W momencie zakupu nieruchomość była w bardzo złym stanie. Na jej terenie znajdowały się ruiny, pozostałości po wyburzeniach, zniszczone budynki i budowle, niezabezpieczone sieci itp. Spółka zrealizowała na nabytej nieruchomości szereg inwestycji, obejmujących m.in. badania gruntowe, prace wyburzeniowe, rozbiórkowe i porządkowe, uzbrojenie terenu, a także wzniesienie dwóch budynków usługowych komentuje Mateusz Bromboszcz, wiceprezes zarządu Atal.



I dodaje: -Korzystając ze specustawy mieszkaniowej chcemy zdefiniować to miejsce na nowo, nadając mu nowe funkcje i oddając je człowiekowi oraz przyrodzie. Na działaniu w takim trybie dodatkowe korzyści, wynikające z ustaleń z inwestorem, odnieść może także miasto. Mowa tu o budowie nowoczesnej szkoły przez i na koszt dewelopera. Takich korzyści w zwykłej procedurze planistycznej próżno szukać.

Jakie osiedle chce wybudować w miejscu OPT Atal?

Nie tylko osiedle, ale i szkołę i przedszkole. Inwestycja zakłada powstanie trzech kaskadowych budynków mieszkalnych, które zajmą powierzchnię ok. 17 proc. działki. Oprócz mieszkań znajdą się w nich także lokale z przeznaczeniem na funkcje usługowe, np. przedszkole.

Autorem koncepcji jest katowicki architekt Wojciech Wojciechowski z zespołem. To m.in. autor projektu wieżowców Atal Olimpijska w Katowicach i Sokolska 30 Towers. W projekcie osiedla, utrzymanym w minimalistycznym stylu (cytuję opis dewelopera), dominują jasne barwy elewacji budynków oraz przeszklenia balkonów i tarasów. Usytuowanie budynków ma zapewnić mieszkaniom możliwie jak najlepsze nasłonecznienie i przewietrzanie. Jednakże priorytetem dla architektów i dewelopera było nadanie zabudowie takich cech, dzięki którym harmonijnie wkomponuje się ona w parkowe otoczenie – czytamy w opisie inwestycji.

Plany zakładają realizację inwestycji na terenie dotychczas zabudowanym i zabetonowanym (działał tu skate park) oraz przywrócenie mu wartości przyrodniczych. Koncepcja zakłada zwiększenie powierzchni biologicznie czynnejm.in. przez strefy zieleni w miejscu dawnego budynku skateparku czy łąki kwietne.

-Naszą intencją jest stworzenie na tym terenie nowoczesnego, przyjaznego środowisku i ludziom osiedla, które będzie dobrym miejscem do życia. Rozwiązania, które zamierzamy wdrożyć to m.in. technologie wykorzystujące energię słoneczną i wodę deszczową, czy też umożliwiające ładowanie pojazdów elektrycznych. Osiedle będzie łączyć się z siecią miejskich dróg rowerowych mówi Angelika Kliś, członek zarządu Atal.

Atal chce wybudować w Chorzowie szkołę

Zaprezentowany plan zakłada również powstanie nowoczesnej publicznej szkoły podstawowej, która po wybudowaniu przez i na koszt dewelopera przejdzie na własność samorządu. Aby realizacja tej części inwestycji była możliwa, Atal podpisał porozumienie z prezydentem Chorzowa, który uzyskał mandat radnych do tej czynności w jednogłośnym głosowaniu przedmiotowej uchwały. Według wstępnych założeń, w szkole będzie mogło uczyć się ok. 200 uczniów i uczennic, do dyspozycji których będą sala gimnastyczna i boisko zewnętrzne.

Atal szkoła w Chorzowie
Tak ma wyglądać szkoła, którą wybuduje Atal
 
Widok osiedla od strony Bytkowskiej

Ankieta o osiedlu przy Parku Śląskim

Na razie Atal przygotował stronę inwestycji. Jest na niej też  ankieta, dotycząca inwestycji. Ale nie tego, czy ludzie chcą by, tu budować, czy nie. Pytania kwestionariusza dotyczą między innymi tego, czy lepiej, by na OPT było osiedle, a może usługi (obecnie zapisane w planie) i rozwiązań funkcjonalnych i ogólnej dostępności infrastruktury osiedlowej dla mieszkańców czy też osób spoza tego terenu. – Jesteśmy otwarci na dialog społeczny i chętnie poznamy preferencje oraz zdanie mieszkańców na temat osiedla komentuje Angelika Kliś.

Atal OPT
Jedna z wizualizacjo nowego osiedla w miejscu OPT
Atal chce budować na działce, gdzie był OPT
Autor projektu to architekt Wojciech Wojciechowski

Lex deweloper w Katowicach

Lex deweloper w Katowicach. Radni powiedzieli zdecydowanie „nie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button