RegionWiadomość dnia

Będzie gorąco w Katowicach? Marsz Równości w sobotę, w tym samym czasie co manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej

To może być gorąca sobota w Katowicach. Sąd Okręgowy uchylił decyzję prezydenta Katowic, który nie pozwolił Młodzieży Wszechpolskiej na zorganizowanie manifestacji w czasie Marszu Równości.

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: W Rudzie Śląskiej śmieci miały mieć kody kreskowe!


-Kolejna wygrana nasza, wolimy to tak skomentować. Pan Marcin Krupa przegrał, ponieważ nadużywa władzy w mieście Katowice. Nie pozwala wyrażać poglądów innych niż te, które on prezentuje – mówi Dawid Szóstak, Ruch Narodowy Katowice.

Dziś jako świadek przesłuchany został naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w Katowicach Mirosław Cygan, który mówił, że do urzędu wpłynęło aż szesnaście zgłoszeń o zgromadzeniach zaplanowanych na 8-smy września. Jego zdaniem policja miała zastrzeżenia co do przeprowadzenia w sposób bezpieczny zgromadzenia narodowców.

Będzie gorąco w Katowicach? Marsz Równości w sobotę, w tym samym czasie co manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej
Będzie gorąco w Katowicach? Marsz Równości w sobotę, w tym samym czasie co manifestacja Młodzieży Wszechpolskiej

-Tam, gdzie była kolizja miejsca i czasu z innymi, wcześniej zgłoszonymi wydarzeniami, wystosowaliśmy pisma do organizatorów informując ich, że takie kolizje występują i prosząc o podjęcie decyzji o zmianie miejsca, bądź czasu tych zgromadzeń – mówi Mirosław Cygan, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego UM Katowice.

Młodzież Wszechpolska swoje zgromadzenie zarejestrowała pod nazwą „Tak dla większych parkingów przy Biedronkach i galeriach”. Ma się odbyć przed galerią Skarbek i ma w nim uczestniczyć około 300 osób. Według sądu, to narodowcy zarejestrowali swoje zgromadzenie wcześniej niż organizatorzy Marszu Równości. Ale to nie jedyny argument.

-Decyzja podlega oddaleniu dlatego, że w tej decyzji nie ma tak naprawdę żadnej argumentacji merytorycznej, która by uzasadniała odmowę przeprowadzenia zgromadzenia. Jest w istocie rzeczy lapidarne powołanie się, suche powołanie się na przepis ustawy bez żadnej argumentacji, bez przytoczenia dlaczego – mówi Anna Bogaczyk-Żyłka, SSO w Katowicach.

Miasto może złożyć jeszcze zażalenie na decyzję sądu. Ma na to dokładnie 24 godziny od momentu ogłoszenia wyroku. Termin mija w piątek o godzinie 13:27.
(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close