RegionWiadomość dnia

Będzie nowa noclegownia dla bezdomnych w Katowicach [WIDEO]

Coraz bliżej budowy nowej noclegowni dla bezdomnych w Katowicach. Urząd miasta ogłosił przetarg na projekt i wykonanie modułowych kontenerów, które mają staną w dzielnicy Szopienice. W dwóch noclegowniach w centrum miasta warunki są kiepskie.

Jakoś sobie radzimy, no… Ale przynajmniej noclegownia, to by nam się przydała nieco większa. Wtedy pomieścilibyśmy trochę więcej ludzi i dalibyśmy miejsca tym, którzy śpią po kanałach niepotrzebnie. Wtedy gubią pewne ludzkie odruchy i już jest ciężko to w nich naprawić – mówi Jan Zawierucha, wolontariusz.

Część mieszkańców Szopienic nie zgadza się z decyzją miasta. Jak tłumaczą urzędnicy, lepszej lokalizacji nie było.

Spojrzeliśmy na wiele lokalizacji. Ta lokalizacja, naszym zdaniem jest dobra, ponieważ jest z daleka od zabudowy mieszkaniowej. Jest właściwie przy zakładzie, przy wodociągach. Natomiast ma też dogodność dojazdu komunikacyjnego, co jest ważne dla osób bezdomnych – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech z Wydziału Polityki Społecznej UM Katowice.

To już przesądzone, że noclegownia dla mężczyzn powstanie w tym miejscu. Będą to dwa kontenery modułowe, a bezdomnymi zajmą się pracownicy i wolontariusze wybranej przez miasto organizacji pozarządowej. Prezes jednej z nich uspokaja, że placówka nie będzie przeszkadzała mieszkańcom.

Zobacz także: Biurowiec KTW w Katowicach – galeria zdjęć

Biurowiec KTW w Katowicach [GALERIA] Budynek zachwyca nie tylko z zewnątrz

Spróbujemy również zadziałać – mamy taką możliwość – na rzecz integracji społeczeństwa tam. Ja myślę, że na pewno znajdziemy wśród tych mieszkańców życzliwość przynajmniej dla tych ludzi. Będziemy się starali, żeby wszystko było w porządku w tym sensie, żeby była dyscyplina, żeby nie było chuligaństwa – mówi Dietmar Brehmer, z Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego.

Noclegownia przy ul. Obrońców Westerplatte będzie miała ok. 80 miejsc dla bezdomnych i ma działać całodobowo. Placówka powinna być gotowa pod koniec listopada tego roku. Na jej budowę miasto wyda ponad 1 mln zł.

(Łukasz Kądziołka)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close