Będzie obowiązek montażu podzielników ciepła? Już od 1 stycznia
Według rządu od 1 stycznia rozliczanie kosztów ciepła będzie sprawiedliwsze. Co innego jednak w tej sprawie twierdzi strona społeczna, która w obowiązkowym montażu podzielników ciepła sprawiedliwości nie widzi.
– Sytuacja jest troszkę patowa, bo rozwiązania ustawowe są bardzo drogie i w zasadzie bardzo niezrozumiałe, dla nas, a co dopiero dla naszych mieszkańców i tutaj jest ten problem, który wielkich spółdzielni będzie dotyczył. – mówi Bogdan Pawela, prezes spółdzielni „Widok” w Krakowie.
Według specjalistów sam montaż podzielników ciepła nie prowadzi do oszczędności, bo na ich podstawie ciężko jest stwierdzić, kaloryfer którego lokatora był bardziej lub mniej odkręcony. Pomóc mogłaby szybsza termomodernizacja starych budynków wielorodzinnych. Takie inwestycje nie należą jednak do najtańszych.
– Żeby poprawić zużycie energii w budynku, potrzebne są duże nakłady finansowe. I patrząc np. z perspektywy zarządu spółdzielni, czy zarządcy energii prezesa, kiepsko widzę możliwość realizacji oszczędności energii w wyniku procesów termomodernizacji. – mówi Marian Siudek, audytor energetyczny.
Na razie w kwestii podzielników ciepła oraz sprawiedliwego rozliczania kosztów zużycia, dochodzi do wielu spotkań. Dziś takie spotkanie odbyło się w Katowicach.
– Na ten moment na razie rozpoczynamy konsultacje, rozmowy. No i zobaczymy. Na pewno temat będzie kontynuowany jeszcze w Krakowie. – mówi Anna Gawlik, Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami.
Zebrane wnioski mają zostać przekazane do ministerstwa. W spotkaniach biorą udział nie tylko pracownicy spółdzielni, czy członkowie wspólnot mieszkaniowych, których problem dotyczy najbardziej.
– Jesteśmy zainteresowani jak największymi oszczędnościami, mimo że żyjemy z tego ile ciepła sprzedamy, ale z drugiej mamy świadomość naszej misji. Mamy dostarczyć ten komfort ciepła, ale w ustawowych warunkach klimatycznych. – mówi Marian Łyko, prezes zarządu MPEC w Krakowie.
I w trudnych czasach, w których przy zapowiadanym zimowym chłodzie, ciepło może być w kraju na wagę złota. W ubóstwie energetycznym żyje około 15% Polaków. A ten odsetek będzie się zwiększał.
Autor: Bartosz Bednarczuk