RegionWiadomość dnia

Będzie referendum? Są protesty przeciwko planom budowy kopalni cynku i ołowiu w Zawierciu [WIDEO]

Po raz kolejny w Zawierciu odżywa sprawa budowy kopalni rudy cynku i ołowiu. Te surowce chciałaby wydobywać kanadyjska firma. W środę, 25 kwietnia radni rady miejskiej mają zadecydować, czy w Zawierciu zostanie przeprowadzone referendum w sprawie budowy kopalni.

 

Stowarzyszenie „Nie dla Kopalni” uważa jednak, że w tej sprawie powinny odbyć się wcześniej konsultacje społeczne. Budowa kopalni jest na razie jednak tylko czysto hipotetyczna, bo zagraniczny inwestor bierze pod uwagę także inne lokalizacje. -Uważamy, że pytanie o kopalnię w tej chwili w referendum jest przedwczesne. W tej chwili jest dobry czas, żeby przekazać mieszkańcom jak najwięcej informacji dotyczących konsekwencji powstania kopalni – mówi Marek Szelest, Stowarzyszenie Nie dla Kopalni.

Będzie referendum? Są protesty przeciwko planom budowy kopalni cynku i ołowiu w Zawierciu

-Myślę, że gdyby te konsultacje były powiatowe i rozszerzone na te cztery gminy, byłoby łatwiej dotrzeć do mieszkańców i przedstawić im argumenty. Te argumenty przedstawiałaby i jedna i druga strona – mówi Mariusz Golenia, Stowarzyszenie Nie dla Kopalni.

Przeprowadzenia referendum domaga się grupa inicjatywna, która zawiązała już komitet referendalny. -Rada Miejska dwukrotnie na przestrzeni, no już można powiedzieć lat, bo to było i rok i bodajże dwa lata temu, zajęła stanowisko w sprawie budowy, jest to stanowisko negatywne – mówi Marcin Wojciechowski, rzecznik Urzędu Miasta w Zawierciu. Koszt referendum to około 140 tysięcy złotych.
(Paweł Jędrusik)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close