AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Będzie ustawa metropolitalna! Powstanie specjalnie dla Śląska!

Historyczny dzień!!! Będzie metropolia na Śląsku już od lipca 2017! Dziś przyjęto rządowy projekt – napisał na swoim facebooku Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Dzisiaj (27.09) na swoim posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła rządowy projekt ustawy metropolitalnej. To – jak mówi TVS wiceminister Wójcik – specjalna ustawa, napisana dla Śląska. -Dotrzymujemy słowa danego mieszkańcom woj.śląskiego przed wyborami – ustawa metropolitalne dla Śląska będzie. Oczywiście przed nami jeszcze żmudny okres procedowania projektu ustawy przez Sejm i Senat, a na końcu podpis Prezydenta, ale możemy powiedzieć już teraz, że ustawa metropolitalna będzie na Śląsku od lipca 2017 roku – dodaje.

 

Co to oznacza dla regionu? Przede wszystkim ogromny, finansowy zastrzyk. Z budżetu centralnego na Śląsk zostanie przekazanych ok. 250 mln zł – czyli 5% od podatku dochodowego od osób fizycznych. Do tego składki z gmin, które będą wchodziły w skład metropolii. -Ta ustawa ma przede wszystkim pomóc miastom działającym w ramach metropolii uporządkować i ujednolicić wiele kwestii. Jakich? -Można by wymieniać długo, ale proszę popatrzeć – nawet biletu komunikacji publicznej nie udało się przez te lata ujednolicić, gospodarka odpadami, infrastruktura drogowa – pól, na których ustawa metropolitalna Śląskowi się przyda jest bardzo dużo – argumentuje wiceminister Wójcik. -W tym miejscu chciałem podziękować tym, którzy mocno się przyczynili do tego, że rządowy projekt ustawy metropolitalnej dla Śląska powstał. Bo tych ludzi jest naprawdę dużo – od pani premier Beaty Szydło, przez ministra Mariusza Błaszczaka, po posłów PiS z regionu, duży wkład wniósł także abp. Wiktor Skworc, metropolita katowicki, który był wielkim orędownikiem tej ustawy i prac nad nią – mówi Michał Wójcik.

 

CZYTAJ TAKŻE: Ustawa metropolitalna – czy i kiedy powstanie?

 

czy opozycja poprze rządowy projekt ustawy metropolitalnej? Zdaniem Michała Wójcika, ostatnie działania – w tym zorganizowana niedawno w Katowicach konferencja, na której przekonywano, że ustawa metropolitalna powstanie dopiero w 2019 roku, pokazuje, że o poparcie może nie być łatwo. -Ale na szczęście mamy oparcie w samorządach. Jestem świeżo po spotkaniu z prezydentami największych miast, które są zainteresowane wejściem w skład metropolii i mogę powiedzieć, że dla dokumentu jest pełne poparcie ze strony lokalnych samorządów. A to w tym przypadku jest najważniejsze – dodaje wiceminister.  

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close