REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Bezpłatne badania dla dzieci na Stadionie Śląskim WIDEO

Na Stadionie Śląskim rozpoczęły się badania dzieci pod kątem wad postawy i otyłości. W wybranych terminach zarówno szkoły podstawowe, jak i osoby prywatne mogą bezpłatnie skorzystać z porad fizjoterapeutów. Jesli specjaliści wykryją jakieś nieprawidłowości, to skierują dzieci na dalsze badania. Karolina Komada.

 

Pani Patrycja ma dwóch synów i choć od najmłodszych lat trenują sztuki walki, to i tak zauważa u nich wady postawy. 

-Mimo, że są sportowcami, to u starszego widzę, że się bardzo garbi. I to nie jest dobre. Jeśli chodzi o otyłość, to im to nie grozi – mówi Patrycja, mieszkanka Katowic. 

Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2020 roku, nawet 60% uczniów szkół podstawowych ma wady postawy. Im szybciej zostaną wykryte, tym większa szansa na ich skorygowanie.

-Właśnie nam na tym głównie zależy, żeby jak najszybciej coś wykryć i pomóc tym dzieciom wyjść z tych wad postawy. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach te dzieci siedzą przed komputerem albo nad telefonami i widać, że te dzieci potrzebują dużo ruchu – mówi Angelika Duda, Akademickie Centrum Medyczne AWF.

Badania postawy i indeksu masy ciała, które prowadzone są na Stadionie Śląskim, trwają zaledwie kilka minut. 

W przypadku wykrycia nieprawidłowości uczestnicy badań otrzymają kompleksowe informacje i wskazówki na temat tego, jakie kroki należy podjąć, żeby wyeliminować wady. Takie dzieci będą mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych (endokrynolog, dietetyk, fizjoterapeuta, ortopeda) lub zostaną przekierowane do odpowiednich poradni. 

-Najpierw je ważymy, mierzymy ich wysokość ciała i potem sprawdzamy, czy dzieci są asymetryczne gdzieś w ustawieniu głowy, barków, gdzieś tam kątów talii. Następnie mierzymy je skoliometrem, pionem i potem liczymy z tego BMI i wskaźniki i będziemy mieli wyniki – mówi Anna, studentka fizjoterapii.

Badania będą prowadzone na Stadionie Śląskim do końca roku. W akcji mogą wziąć udział zarówno grupy zorganizowane, jak i osoby indywidualne. 

-Dzisiaj jest pierwszy termin realizacji, następny jest we wtorek. Kolejny jest w marcu, ale już mamy full-booking, że tak powiem. Natomiast na bieżąco będziemy wrzucać informacje na stronę, zachęcam do śledzenia social mediów. Tam jest formularz zgłoszeniowy i w tym formularzu figurują terminy dostępne. Mamy też ograniczone możliwości, bo w ramach programu możemy przebadać 800 dzieciaczków – mówi Emilia Wierzbicka Habdas, Stadion Śląski.

To niedużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę, jak wiele dzieci ma problemy zdrowotne. Ich przyczyzną jest głównie zbyt mała ilość ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button