AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Bezrobocie nadal spada. Zabraknie rąk do pracy? [WIDEO]

Bezrobocie nadal spada. Wskaźniki bezrobocia w Polsce od lat nie były na tak niskim poziomie. Urzędy pracy się cieszą, ale martwią ekonomiści, którzy przestrzegają przed …brakiem rąk do pracy!

 

Wrzesień 2017 ze spadkiem bezrobocia. Jak wynika z danych GUS, w ubiegłym miesiącu bez pracy było w Polsce 6,8 procent osób w wieku produkcyjnym. Spadek bezrobocia w stosunku do sierpnia wyniósł 0,2 procent.

Nie tylko ogólnopolskie wskaźniki pokazują stała tendencję w spadku bezrobocia. Wg. danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach, na koniec sierpnia 2017 w woj.śląskim bez zatrudnienia pozostawało 5,6% osób w wieku produkcyjnym. To oznacza spadek od początku roku o 1,2%.

Dobrym przykładem na to, że bezrobocie w woj.śląskim spada, mogą być Gliwice. Stopa bezrobocia w Gliwicach wynosiła 4,1 proc. (dane na koniec maja 2017 r.) To rekordowy wynik, tak niskiego bezrobocia w Gliwicach jeszcze nie było. W Gliwicach stale przybywa miejsc pracy. W najbliższym czasie powstanie kolejnych 200 – utworzenie nowych etatów zapowiadają firmy z gliwickiej podstrefy: NGK Ceramics (zatrudni 100 osób), Sest-Luve (50 osób) i Hirschvogel Components Poland (50 osób).

Tego typu inwestycje zmniejszają stopę bezrobocia nie tylko w Gliwicach, ale mają wpływ na statystyki w całym regionie – każdego dnia w celach zarobkowych do naszego miasta przyjeżdża ponad 20 tys. osób spoza Gliwic.

Ekonomiści przestrzegają jednak przed hura-optymizmem. Już teraz wiele branż sygnalizuje brak rak do pracy, a etatowych dziur nie są w stanie załatać nawet coraz częściej zatrudniani u nas pracownicy z Ukrainy. (WZ/TVP Info)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close