KrajRegionWiadomość dnia

Bieg, msza i premier Szydło. 16 grudnia obchody 34 rocznicy pacyfikacji Kopalni Wujek

Katowice: Msza św. w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek"

 
W środę, 16 grudnia br. o godz. 16.00 w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Katowice, ul. Piękna 8,) metropolita katowicki abp Wiktor Skworc odprawi Mszę św. w 34. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek". Homilię wygłosi
biskup pomocniczy Marek Szkudło. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przejdą pod Krzyż – Pomnik Górników przy kopalni "Wujek", gdzie zaplanowano odsłonięcie tablicy ku czci lekarzy i pielęgniarek, którzy pomagali rannym podczas pacyfikacji górnikom, Apel Poległych oraz składanie wieńców i kwiatów.

 

Ruda Śląska: Młodzież pobiegła w Biegu Dziewięciu Górników

 

Także młodzież z Rudy Śląskiej oddała hołd górnikom poległym podczas pacyfikacji kopalni "Wujek". 21 uczniów z dwóch rudzkich szkół wzięło 16 grudnia udział w Biegu Dziewięciu Górników. W ten sposób upamiętniają oni 34. rocznicę masakry w kopalni "Wujek", której pracownicy strajkowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Organizatorem biegu jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. W sumie ma wziąć w nim udział ponad 300 uczniów i nauczycieli z 34 szkół. Z uczniami pod Pomnik-Krzyż w Katowic biegł wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer.

W tym roku, podobnie jak przed rokiem, w biegu upamiętniającym poległych górników z kopalni "Wujek" udział wzięli uczniowie dwóch rudzkich szkół – Gimnazjum nr 9 oraz Zespołu Szkół nr 5. -Nie wyobrażam sobie, żeby w tym roku mogło nas zabraknąć podczas tego wydarzenia. Bardzo blisko współpracujemy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, a nasza młodzież uczestniczy w prelekcjach historycznych w Izbie Pamięci Kopalni "Wujek". Jest to ważne biorąc pod uwagę, że młodzież w gimnazjum naukę historii kończy na I wojnie światowej, dlatego zdobyta wiedza z historii współczesnej jest bezcenna – podkreśla Wojciech Kołodziej, dyrektor Gimnazjum nr 9.

 
O edukacyjnym wymiarze tego typu inicjatyw przekonana jest również Gabriela Depta, ucząca w Gimnazjum nr 9 języka polskiego. – Wiedza wśród młodszego pokolenia na temat wydarzeń z grudnia 1981 r. jest nieco ograniczona – mówi.
– A przecież wśród zabitych znalazł się także mieszkaniec Rudy Śląskiej – Halemby, Joachim Gnida – przypomina.

 

 

Katowice: Premier Beata Szydło na obchodach 34. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek

Do Katowic na obchody 34. rocznicy strajku i pacyfikacji Kopalni Wujek przyjeżdża premier Beata Szydło. Weźmie udział w uroczystej mszy świętej o godz.16.00, zaplanowane jest także zwiedzanie przez prezes Rady Ministrów Muzeum-Izby Pamięci Kopalni Wujek Katowice oraz udział w oficjalnej uroczystości z okazji 34. rocznicy strajku i pacyfikacji Kopalni Wujek. Podczas uroczystości przewidziano także wystąpienie premier Beaty Szydło.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close