Bliźniaków genetycznych coraz więcej. Ponad milion ludzi chce nieść pomoc chorym na białaczkę [WIDEO]
Aż 1111 razy Dawcy z bazy Fundacji DKMS oddali swój szpik lub komórki macierzyste pacjentom, dla których jedyną możliwością wyleczenia było przeszczepienie. Dzięki Dawcom, ponad tysiąc chorych zyskało szansę na nowe życie.DKMS, fundacja która szuka w całej Polsce dawców szpiku, podsumowała 2017 rok.
W 2017 roku w Fundacji DKMS zarejestrowało się ponad 210 000 nowych potencjalnych Dawców Szpiku, dołączając do grona 1,2 mln osób gotowych pomóc swoim „bliźniakom genetycznym”, gdy będzie taka konieczność. Wiele z tych osób zarejestrowało się na jednym z 2 000 Dni Dawcy Szpiku, które pomagało zorganizować aż 17 000 wolontariuszy.
W 2017 roku odbyło się aż 1 111 pobrań szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych – 948 pobrań z krwi obwodowej, a 163 z talerza kości biodrowej. Ze względu na stan chorych, odbyło się 110 drugich donacji: 82 pobrania limfocytów, 25 pobrań komórek macierzystych i 3 pobrania szpiku kostnego
Asia Świdrak na białaczkę chorowała 4 lata temu. Po kilkumiesięcznej terapii okazało się, że jest wyjątkowym przypadkiem: dawcą komórek macierzystych mogła zostać sama dla siebie. –Moje komórki zostały wyselekcjonowane z mojej krwi i zamrożone, później nastąpiła radioterapia, która miała na celu zabicie zupełnie mojego szpiku i wówczas i wówczas, kiedy mój szpik już nie istniał można powiedzieć, może nie tak dosłownie, ale miałam bardzo niskie wartości krwi i szpiku i wtedy po prostu zostały mi przekazane te moje własne komórki macierzyste już zdrowe, z których zrodził się nowy szpik i nowa krew – mówi Joanna Świdrak, która chorowała na białaczkę.
Teraz Asia jest wolontariuszką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wie, co to choroba jak mało kto. Przy okazji rożnych imprez zachęca ludzi, by poświęcili kilka minut po to, by ktoś inny mógł żyć. Na początek wystarczy oddać próbkę śliny. Po 4 miesiącach otrzymujemy odpowiedź, czy nasz szpik nadaje się do przeszczepu. –Miałam ogromną przyjemność cieszyć się razem z osobami, które dowiadywały się, że znalazły dawcę szpiku no i właśnie wiem jaka to jest radość ogromna i wiem, jaki ogromny strach, kiedy po prostu nie można tego dawcy znaleźć – dodaje mówi Joanna Świdrak, która chorowała na białaczkę. .
Asia podkreśla, że powszechne przekonanie o tym, że zabieg jest bolesny i niebezpieczny jest zupełnie nieprawdziwe. W 80 % komórki pobierane są podobnie jak krew. Jedynie w pozostałych 20 materiał pobierany jest z kości biodrowej. Ten zabieg jest jednak wykonywany w pełnym znieczuleniu. (Martyna Mikołajczyk)
Jakie są najważniejsze cele, które stawia sobie Fundacja DKMS na 2018 rok? – Na pewno chcemy zwiększać bazę zarejestrowanych Dawców. Chociaż jest nas już ponad 1 mln, to ze względu na poziom skomplikowania naszego genotypu, wciąż co 5 Pacjent nie znajduje zgodnego Dawcy. To dlatego każda zarejestrowana osoba jest na wagę złota – tłumaczy Ewa Magnucka – Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS.
-Dodatkowo chcemy podtrzymywać gotowość osób, które już się zarejestrowały – otrzymuje od nich sygnały, że to, co jest im potrzebne, to dalsza edukacja na temat dawstwa szpiku. W związku z tym w 2018 roku będzie kontynuować nasz projekt „Naszpikuj się wiedzą”. Zależy nam, aby każda osoba miała pełną świadomość tego, czym jest dawstwo szpiku i komórek macierzystych – dodaje prezes DKMS.
Fundacja DKMS obchodzi w tym roku 10-lecie swojej działalności. Dzięki zaangażowaniu pracowników i wolontariuszy stała się największą bazą potencjalnych Dawców w Polsce. Zarejestrowanych w niej jest już ponad 1,25 mln osób, z których ponad 4 800 dało szansę na nowe życie Pacjentom chorym na nowotwory i inne choroby krwi. (mat.prasowe)