Brajan, Dżesika a może Jeronimo? Jakie były najpopularniejsze imiona dla dzieci na Śląsku w 2017?
Wodze fantazji puszczają rodzicom przy nadawaniu imion swoim dzieciom coraz częściej i coraz bardziej. Ale większość imion nadal mieści się w kanonie. Jakie imiona najczęściej nadawano dzieciom w woj.śląskim w 2017 roku?
Hanna, Zuzanna i Julia, Jakub, Antoni i Filip- to imiona najczęściej nadawane dzieciom urodzonym w Katowicach w 2017 roku. Rodzice w większości wracają do polskiej klasyki. Są też jednak tacy, którzy postawili na dużą oryginalność: w ubiegłym roku w Katowicach urodziła się Astrid, w Bytomiu- Armando, a w Sosnowcu- Leonidas.
-Zdarzało się odmawiać, ale nie w kwestii formalnej, tylko perswadować, że nie możemy takiego imienia nadać, wtedy podejmowali rodzice decyzję co do innego imienia. To jest sprawa dość znana, czyli chociażby Franek. Nie ma takiego imienia- jest Franciszek – mówi Maciej Maziarz, Urząd Stanu Cywilnego, Sosnowiec.
Są jednak wyjątki, takie jak Magda, czy Kuba.W razie wątpliwości urzędnicy konsultują się z Radą Języka Polskiego. Urząd stanu cywilnego nie może też odmówić nadania dziecku imienia zagranicznego. -Pojawia się imię Ibrahim i jakieś imiona muzułmańskie, których rodzice rodzą swoje dzieci i wietnamskie i tak dalej, jest to zgodne z narodowością, ale takie dziwne imiona, nazwijmy to, czy pewne wyrazy, które usiłują być imionami, ja jako kierownik mam prawo odmówić. No i jest spór między kierownikiem a rodzicem czy imię Puppa to jest imię dla dziecka odpowiednie. Dla księżniczki brytyjskiej- owszem, ale po polsku Puppa brzmi dziwnie i ośmieszająco – podkreśla Mirosław Kantor, Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach.
Z nadawania dzieciom obco brzmiących imion jeszcze jakiś czas temu słynął Bytom. -4-5 lat temu była moda przez kilka lat, moda na imiona tak zwane filmowe, czyli Dżesiki, Brajany, Simony i tak dalej, często obco brzmiące imiona – wylicza Waldemar Świerczek, Urząd Stanu Cywilnego w Bytomiu. Urodzonych w 2017 w Bytomiu Brajanów jest dwóch, a Jessica- jedna. Gdyby w przyszłości chcieli zmienić imiona, wystarczy logicznie uzasadnić wniosek. Powodem może być chociażby złe samopoczucie z powodu noszonego imienia. (Martyna Mikołajczyk)