Brama odkażająca dla lekarzy powstaje w Gliwicach. Politechnika Śląska pomaga walczyć z koronawirusem
Pracownicy Politechniki Śląskiej w Gliwicach kończą budowę bramy dezynfekcyjnej. Ta ma służyć personelowi medycznemu, który będzie odkażany w kostiumach ochronnych. Prace nad bramą powinny zakończyć się jeszcze w tym tygodniu. Z kolei w przyszłym tygodniu brama zostanie przekazana Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1 w Bytomiu.
TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
– Na razie wybraliśmy bezpieczny środek na bazie chloru, który jest całkowicie bezpieczny dla człowieka, nawet jeśli dostanie się na skórę czy do spojówki to nikomu nie wyrządzi krzywdy. Ale obecnie pracujemy nad tym, aby uruchomić tu cały zestaw badań, które zmaksymalizują nam efekty tego odkażania – mówi dr inż. Magdalena Bogacka, Politechnika Śląska.
Budowa bramy to nie jedyna pomoc pracowników Politechniki Śląskiej dla personelu medycznego. Wcześniej uczelnia pracowała nad drukiem 3d przyłbic ochronnych, teraz – produkuje też takie, składane przyłbice ochronne.
– Zaletą tej przyłbicy jest to, że ona jest składana i można ją nosić w plecaku. To np. podkreślają ratownicy górscy i osoby, które muszą pakować ekwipunek. Możemy je też pakować w takie bardzo wygodne paczki i wysyłać do różnych szpitali i różnych miejsc w Polsce – mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, Politechnika Śląska.
Na razie nie wiadomo, czy powstaną kolejne bramy do odkażania. Koszt produkcji jednaj wynosi bowiem około 20 tys. zł.
autor: Paweł Jędrusik
Katowice: Wyszedł z dzieckiem na spacer. Policja wlepiła mu mandat! [WIDEO]
Nie dajcie się oszukiwać i nie kupujcie testów do samodzielnego wykonywania w domu
Zaskakujący gest więźniów – podziękowali medykom za ich trud w walce z koronawirusem