Kategorie

Budżety miast na 2016: Zabrze czeka inwestycyjna zapaść? 1/3 środków pójdzie na stadion!

Metamorfozy Katowic – ciąg dalszy. W planach władz miasta są kolejne wielomilionowe inwestycje. -To jest ostatnia szansa, żeby no jeszcze więcej zrobić dla miasta – podkreśla Danuta Kamińska, skarbnik Katowic. Miasta, które w ciągu ostatniego 10-lecia z szarego poprzemysłowego zmieniło się w prawdziwą wizytówkę Śląska. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do 2019 roku na inwestycje w Katowicach zostanie przeznaczone niemal półtora miliarda złotych. Wszystko jednak kosztem sporego zadłużenia. W tej chwili to już 677 milionów złotych. -Żeby realizować zadania i wykorzystać tą ostatnią szansę pozyskania środków unijnych, to myślimy o dalszym zadłużeniu rzędu 180 milionów złotych, które jest zapisane w wieloletniej prognozie finansowej – mówi Danuta Kamińska, skarbnik Katowic.

 

 

Tylko w przyszłym roku na inwestycje w stolicy aglomeracji urzędnicy chcą przeznaczyć niemal 400 milionów złotych. Wśród największych inwestycji między innymi budowa centrów przesiadkowych i rozbudowa drogi krajowej numer 81. Spore nadzieje z pieniędzmi unijnymi wiążą również inne duże miasta województwa śląskiego. Sosnowiec w nadchodzącym roku stawia głównie na modernizację i budowę dróg oraz sport i rekreację. –Te budżety będą bogacić się o te właśnie środki europejskie, które otrzymamy, bo dzisiaj w budżecie mamy tylko wkład własny do wszystkich inwestycji, które będą, wszystkich tych inwestycji, które planujemy w najbliższym czasie związane z dofinansowaniem europejskim i to wszystko jest płynne i to wszystko będzie się zmieniać – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

 

 

Podobnie jak w Bielsku-Białej. Największe miasto południowej części województwa w przyszłym roku na inwestycje chce przeznaczyć ponad 110 milionów złotych. -Sporą część inwestycji pochłoną drogi, po raz kolejny zresztą, są pieniądze przeznaczone oczywiście na oświatę dosyć duże, są pieniądze przeznaczone na pomoc społeczną – mówi Tomasz Ficoń, UM Bielsko-Biała. Do tego dokończenie budowy stadionu miejskiego i modernizacja płyty boiska. Niespełna 7 (6,7 mln zł)milionów zostanie przeznaczonych na nowoczesną bazę Beskidzkiego Centrum Onkologii i rozbudowę Bulwarów Straceńskich (6,3 mln zł). Ambitne plany inwestycyjne ma również Rybnik. -Naszym podstawowym planem, to jest budowa drogi Pszczyna-Racibórz na odcinku Rybnickim. Zabezpieczyłem środki oraz pokazałem radnym model finansowy w oparciu, o który ta droga ma na terenie miasta Rybnika powstać – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.

 

 

Poza inwestycjami drogowymi jedne z kluczowych projektów dla Rybnika to między innymi budowa przedszkola w dzielnicy Boguszowice Stare i Bulwarów nad rzeką Nacyną. Znacznie skromniej będzie w Zabrzu. Miasto w przyszłym roku stawia na dokończenie rozbudowy Sztolni Luiza i stadionu Górnika. Na ten ostatni cel pójdzie prawie 30 mln zł z ogólnej puli 85 mln przeznaczonej na inwestycje. Dla porównania na nowe drogi przeznaczonych zostanie tylko 400 tysięcy. -Górnik Zabrze, to wizytówka miasta, nie tylko sportowa, ale to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli poza granicami Zabrza i w związku z tym miasto tutaj wspiera klub organizacyjnie, sportowo, jak też infrastrukturalnie – mówi Sławomir  Gruszka, UM Zabrze. Wiele miast wspiera swoje kluby. Jednak w Zabrzu odbywa się to kosztem ograniczenia wielu innych potrzebnych wydatków. <.>

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button