KrajRegionSilesia Informacje

Rewolucyjny sposób na walkę z bólem z zastosowaniem noża plazmowego. Na endometriozę cierpi ponad milion kobiet w Polsce

Rewolucyjny sposób na walkę z bólem z zastosowaniem noża plazmowego. Pierwsze tego typu operacje w Polsce przeprowadził dziś w Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka w Zabrzu doktor Jerzy Sikora. Chodzi o chorobę, która kobietom nią dotkniętym ogranicza normalne funkcjonowanie i zagraża płodności. Trudno ją wykryć i jeszcze trudniej leczyć. – One chodzą między specjalistami, chodzą do lekarzy ogólnych, wykonują USG jamy brzusznej i tak naprawdę nie jesteśmy w stanie wychwycić uchwytnej przyczyny, a często ona jest bardzo prosta, bo to po prostu jest endometrioza – wyjaśnia dr n. med. Merta Joanna, specjalista ginekolog – położnik, CZKiD w Zabrzu. Zwana potocznie podwójną miesiączką. Kobiety cierpiące na endometriozę przechodzą dwie menstruacje naraz – jedną zewnętrzną i drugą do wewnątrz organizmu. Powodując przy tym bóle podbrzusza, zaburzenie snu, ból w trakcie współżycia czy przewlekłe stany zapalne miednicy. – To endometrium, które w formie krwawienia miesiączkowego się wydobywa raz na miesiąc. Ono zaczyna żyć swoim życiem w obrębie jelita, pęcherza moczowego, jajników, jajowodu. Powoduje miejscowy stan zapalny, zrosty i bóle – wyjaśnia prof.dr hab. n. med. Jerzy Sikora, CZKiD w Zabrzu.

 

Operacji przy użyciu noża plazmowego poddano dziś dwie kobiety. 35-letnią pacjentkę, której wcześniej już trzykrotnie wycięto guza endometrialnego oraz 44-letnią kobietę cierpiącą na zapalenie miednicy małej. Nóż plazmowy to aktualnie najbardziej bezpieczna i bezkrwawa metoda operacyjna. Zaledwie 2-centymetrowy strumień plazmy o wysokiej temperaturze i wysokiej energii kinetycznej zostaje wprowadzony do wnętrza ciała, gdzie wywołując efekt jarzenia i spalania pozwala usunąć zrosty. – Poprzez zastosowanie noża plazmowego my możemy pozwolić sobie na wiele więcej, jeśli chodzi o operacje. Np.na inaktywacje – niszczenie miejsc endometriozy, jeśli to będzie endometrioza rozsiana, waporyzacje pewnych elementów, gdzie ta endometrioza występuje na pęcherzu moczowym, na jelitach i w różnych organach – tłumaczy dr n. med. Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu.

 

Koszt takiego urządzenia to 250 tys. zł. Zdaniem specjalistów zastosowanie noża plazmowego może zrewolucjonizować pracę nie tylko ginekologów, ale w przyszłości też onkologów, laryngologów czy okulistów. – Produkt jest produktem amerykańskim. Producentem jest firma, która to urządzenie dystrybuuje od 6 lai i od 6 jest używana w Europie – mówi Tomasz Bochenek, przedstawiciel firmy Wolfmed. Po jego zastosowaniu przy leczeniu endometriozy nie występują obrzęki ani ran, jak przy użyciu tradycyjnego skalpela. – Największa liczba pań, które cierpią z tego powodu to są panie w wieku 30-50 lat, tam najczęściej spotykamy się z objawami – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Kowalski, ginekolog, CZKiD w Zabrzu.

 

Niepokojący jest fakt, że 10 proc. z nich to kobiety w wieku rozrodczym. Według danych na endometriozę cierpi nawet 16 milionów kobiet w Europie, z czego to ponad milion w Polsce.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close