RegionWiadomość dnia

Bytom: Becek czeka remont. Bytomskie centrum Kultury będzie jak nowe za prawie 8 mln zł [WIZUALIZACJE]

Prawie 8 mln zł będzie kosztował remont Bytomskiego Centrum Kultury. Prace właśnie ruszyły, a ich efekty będzie można zobaczyć z początkiem 2019r. To kolejny budynek w mieście remontowany w ramach Obszaru Strategicznej Interwencji ze środków unijnych.

 

Prace zakrojone są na bardzo szeroką skalę. Przewidziano roboty instalacyjne, remont stropodachu baszty, dachu, schodów przeciwpożarowych i części pomieszczeń. Poniżej poziomu gruntu wykonana zostanie termoizolacja. Budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, odnowiona zostanie także jego elewacja.

Na tym nie koniec. Lifting czeka również scena sali To-Tu. Odnowione będzie jej całe zaplecze – mechanika, nagłośnienie i oświetlenie. Pomyślano też o miłośnikach kina, w tym kina studyjnego. Wiadomo, ze przyciąga ono określoną liczbę widzów, dlatego na pierwszym piętrze powstanie nowa sala kinowa dla 100 osób, ale powstaje i po to, żeby nie blokować głównej sali na inne przedsięwzięcia – tłumaczy Daniel Ryciak, rzecznik prasowy Beceku. W niej będą się odbywały również m.in. warsztaty w ramach projektu Kinoszkoła. Na drugim piętrze powstaną dwie wielofunkcyjne sale.

Bytom: Becek czeka remont. Bytomskie centrum Kultury będzie jak nowe za prawie 8 mln zł (fot.UM Bytom)
Bytom: Becek czeka remont. Bytomskie centrum Kultury będzie jak nowe za prawie 8 mln zł (fot.UM Bytom)

Bytomskie Centrum Kultury znajduje się w podobszarze 13. rewitalizacji (Śródmieście Północ). Trzeba pamiętać, że w ramach rewitalizacji projekty „twarde” (inwestycyjne) mają łączyć się z projektami „miękkimi”, służącymi społeczności lokalnej. Tak będzie również w naszym przypadku – zapewnia Krystyna Jankowiak, dyrektor Beceku. Nasze sale wielofunkcyjne udostępnimy m.in. przedstawicielom trzeciego sektora na cele społeczne. Będą służyć mieszkańcom i będzie można prowadzić w nich na przykład warsztaty i zajęcia terapeutyczne. Już dziś z pomieszczeń Beceku korzysta na przykład Stowarzyszenie Bytomska Radość Życia, opiekujące się m.in. osobami chorymi psychicznie, prowadzące także działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych, wykluczonych społecznie.

Chcemy zwiększyć potencjał tego miejsca, dlatego niebawem rozpoczniemy konsultacje społeczne – dodaje Krystyna Jankowiak. Spytamy mieszkańców, co ich interesuje, czy i w jaki sposób chcieliby korzystać z naszych pomieszczeń. To miejsce ma być otwarte i przyjazne dla osób nie tylko szukających oferty kulturalnej, ale także z różnymi dysfunkcjami, problemami, potrzebujących zainteresowania i wsparcia.

„Rewitalizacja gmachu Bytomskiego Centrum Kultury III etap”. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego) Oś Priorytetowa X. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna, Działanie 10.3. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych, Poddziałanie 10.3.4. Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – OSI. Wartość dofinansowania wynosi 95% wartości kosztów kwalifikowalnych, z czego 5 344 230,30 zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej (85% kosztów kwalifikowalnych), a 628 732,98 zł ze środków budżetu państwa (10% kosztów kwalifikowalnych). Pozostałe środki to wkład własny.
(źr: Iwona Wronka/UM Bytom)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close