Bytom: Pierwsze obiekty Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych już gotowe
Rewitalizacja terenów po byłej KWK „Rozbark”, w którym powstaje jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych, idzie pełną para.
Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!
;
Pierwszy obiekt – budynek noclegowo-szkoleniowy został właśnie ukończony i czeka na odbiory. Ponadto gotowy jest również projekt graficzny muralu, którego koncepcja została już przedłożona do akceptacji Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków. Mural będzie nawiązywał do historii kopalni oraz naszego miasta. Warto dodać, że zostały także wykonane prace konstrukcyjne i podbudowa pod zewnętrzną strefę atrakcji sportowych, a wykonawca czeka już tylko na dostawę sprzętu, którego montaż rozpocznie się, kiedy poprawi się pogoda.
Pierwszy obiekt, który będzie służył powstającemu Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych został ukończony. Mowa o budynku noclegowo-szkoleniowym, w którym położone zostały już nawet wykładziny w pokojach. W tym tygodniu zaplanowany jest odbiór budynku przez sanepid – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego Skarpa Bytom. Wybraliśmy także nowoczesny projekt recepcji, a kolejnym krokiem będzie wyposażenie 16 pokoi, dwóch sal konferencyjnych, w których będzie możliwość przeprowadzania szkoleń, zajęć czy konferencji, zaś na parterze budynku zostało już przygotowane miejsce pod organizację przyjęć i uroczystości – podkreśla Dobromir Bujak.
Pokopalniane obiekty przejdą metamorfozę
Rewitalizacja obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark” wzbudza zainteresowanie mieszkańców naszego miasta. Teren, na którym jeszcze niecałe dwadzieścia lat temu działała jedna z największych kopalń w mieście, już wkrótce nie tylko zmieni swoje oblicze, ale będzie jedną z wizytówek Bytomia.
Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych z pewnością stanie się kolejnym miejscem, gdzie mieszkańcy Bytomia i Śląska będą chcieli spędzać wolny czas – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Cieszy fakt, że te tereny, które są częścią historii nie tylko Rozbarku, ale całego miasta ponownie będą służyć mieszkańcom – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.
Mimo niesprzyjających ostatnio warunków pogodowych, wciąż trwają intensywne prace związane z czyszczeniem i odnową zachowanej elewacji budynku dawnej kotłowni KWK „Rozbark”. Odbudowana została część elewacji, która uległa zniszczeniu w 2019 roku podczas zawalenia się komina. Docelowo na odbudowanej konstrukcji ma powstać ściana wspinaczkowa zewnętrzna. Warto dodać, że cały czas trwają także prace przy odbudowie dachu, który również ucierpiał wskutek zawalenia się komina.
Zmiany zachodzą także na terenie wokół obiektów pokopalnianych. Wykonane zostały już roboty konstrukcyjne i podbudowa pod zewnętrzną strefę atrakcji sportowych, a po dostarczeniu zamówionych już urządzeń przy sprzyjających warunkach atmosferycznych będzie możliwy ich montaż na przełomie marca i kwietnia.
Zależy nam na zachowaniu historii dawnej kopalni KWK „Rozbark”, dlatego w strefie zewnętrznej, zamierzamy stworzyć miejsce upamiętniające przeszłość kopalni – mówi Dobromir Bujak. Chcemy także postawić w przyszłości tablicę upamiętniającą ofiary, które zginęły podczas jednej z najtragiczniejszych katastrof górniczych w Polsce – dodaje Dobromir Bujak.
Koronawirus: W woj.śląskim w trasę ruszają mobilne punkty szczepień. Będzie ich 11 [WIDEO]
Kobieta usiadła na torach. Maszynista pociągu, który ją przejechał dostał wyrok!
W Mikołowie na stacji benzynowej mieszka koza! Pan Janusz uratował ją przed zjedzeniem!
źr. UM Bytom