reklama
Kategorie

Chcesz zostać mundurowym? Rekrutacja do policji już w marcu. Łącznie przyjmą 500 osób

Chcesz zostać policjantem? To wcale nie jest takie łatwe! Trzeba mieć conajmniej średnie wykształcenie, kandydat nie może być karany i musi posiadać polskie obywatelstwo. Trzeba przejść 7 etapów rekrutacji, w tym sprawdzian fizyczny i psychologiczny.

1. Test wiedzy ogólnej
Test wiedzy ogólnej i oceny sprawności fizycznej odbywa się w wyznaczonej szkole Policji. Test składa się z 40 pytań. Przy każdym pytaniu są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskasz 1 punkt. Pytania dotyczą funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz zakresu bezpieczeństwa publicznego.

reklama

Test z wiedzy nie jest etapem selekcyjnym. Oznacza to, że przechodzisz do kolejnego etapu – z mniejszą lub większą ilością punktów. Z drugiej strony warto żebyś się przygotował do tego etapu, bowiem liczba punktów uzyskanych z testu wiedzy będzie miała wpływ na miejsce w ostatecznym rankingu.

Uwaga! Zgodnie z § 15 rozporządzenia MSW z dnia 18 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz. U. poz. 432 oraz z 2013 poz. 1663) pytania do testu wiedzy opracowuje Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, z wykorzystaniem zgłoszonych przez inne jednostki szkoleniowe propozycji pytań do tego testu.

reklama

Przykładowa baza pytań ze strony internetowej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: https://www.wspol.edu.pl/g/images/2017/dokumenty/dobortrzonpytan.pdf

2. Ocena sprawności fizycznej
Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1 minuty 41 sek. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn.

3. Badanie psychologiczne MultiSelect-R
Badanie psychologiczne MultiSelect-R przeprowadzane jest w Wydziale Psychologów mieszczącym się w Oddziale Prewencji Policji w Katowicach ul. Koszarowa 17. Badanie określi Twoje predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w Policji. Test psychologiczny składa się z następujących części: indywidualnego badania w formie testu komputerowego oraz rozmowy z psychologiem. W trakcie testu sprawdzane są predyspozycje intelektualne, zachowania społeczne, stabilność oraz postawa w pracy. Za test psychologiczny możesz uzyskać maksymalnie 60 punktów.

4. Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna odbywa się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach ul. Lompy 19 (wejście z boku budynku).

Etap ten ma formę rozmowy, ocenianej przez zespół składający się z trzech osób. W skład komisji wchodzą: przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów do służby oraz policjanci służby prewencyjnej. Jej celem jest ocena Twojej umiejętności w zakresie skutecznego komunikowania się z innymi osobami, motywacji do podjęcia służby w Policji; społecznej postawy wobec ludzi oraz umiejętności autoprezentacji. Zaliczysz ten etap postępowania kwalifikacyjnego gdy uzyskasz od 36 do 60 punktów.

5. Komisja lekarska
W ramach tego etapu będziesz poddany specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie których komisja lekarska oceni Twoją psychiczną i fizyczną zdolność do służby w Policji.

6. Postępowanie sprawdzające
W stosownym czasie zostaniesz również poproszony o wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobowego. Złożenie wypełnionej ankiety bezpieczeństwa osobowego rozpoczyna proces postępowania sprawdzającego, o którym mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych. Postępowanie ma na celu ustalenie, czy możesz uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony uzyskaniem „poświadczenia bezpieczeństwa”.

7. Lista rankingowa
Jeśli z wynikiem pozytywnym ukończysz postępowanie kwalifikacyjne zostaniesz umieszczony na liście rankingowej z ilością punktów uzyskaną w trakcie całej procedury. W przypadku, gdy zdobędziesz wystarczającą ilość punktów, zostaniesz przyjęty do służby w Policji. Natomiast jeśli zabraknie Ci punktów, masz szansę zostać przyjętym w kolejnych terminach, jednak nie później niż w czasie 1 roku od dnia przeprowadzenia w stosunku do Ciebie testu psychologicznego lub rozmowy kwalifikacyjnej. W dalszym ciągu decydować o tym będzie ilość uzyskanych punktów.

Terminy i limity przyjęć kandydatów do służby w Policji w 2018 roku zostały przez Komendanta Głównego Policji określone dla województwa śląskiego następująco:

20 marca  – 20 osób;
16 kwietnia – 50 osób;
2 lipca – 80 osób;
24 września – 160 osób;
7 listopada – 40 osób;
27 grudnia – 150 osób.

Jeżeli jesteś zainteresowany przyjęciem do służby w określonym w ogłoszeniu terminie pamiętaj, że dokumenty musisz złożyć z co najmniej 6-miesięcznym wyprzedzeniem!

Więcej na temat rekrutacji: policja.slaska.gov.pl

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button