reklama
REKLAMA
Kategorie

Halo, tu numer alarmowy 112! Będą ułatwienia dla niedosłyszących

reklama

Nawet 2,5 mln połączeń rocznie odbierają pracownicy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim (CPR). W całym kraju 1365 operatorów przyjmuje zgłoszenia w sytuacjach zagrożenia naszego zdrowia, życia lub mienia.

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA), będą ułatwienia dla osób niedosłyszących przy zgłaszaniu na numer 112. Dzięki współpracy MSWiA oraz Ministerstwa Cyfryzacji w 2018 roku ruszy pilotaż aplikacji mobilnej służącej do wysyłania zgłoszeń alarmowych na numer 112. Jest to rozwiązanie wyczekiwane przez osoby niedosłyszące i głuche.

Aplikacja ma umożliwić, osobom głuchym i niedosłyszącym, skuteczną komunikację z operatorami numeru alarmowego 112, tak aby umożliwić udzielenie im niezbędnej pomocy.  To rozwiązanie jest oczekiwane, w szczególności przez osoby niedosłyszące, ale nie tylko. Aplikacja pozwoli również na wysyłanie wiadomości ze zgłoszeniem, z prośbą o pomoc, w przypadkach, gdy osoba zgłaszająca nie jest w stanie – z różnych powodów – wykonać połączenia głosowego.

Numer alarmowy 112 jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych.

reklama

Ogólnoeuropejski numer alarmowy „112” został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku, a obowiązek ten usankcjonowano postanowieniami Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112” jest bezpłatne.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button