REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacje

Ciekawe odkrycie na rynku w Cieszynie. Odsłonięto średniowieczną piwnicę, są też artefakty [FOTO]

To m.in. charakterystyczne buty ze szpicem, które pochodzą ze średniowiecza

W ostatnim czasie archeolodzy pracujący na rynku w Cieszynie mieli się skupić na odkopywaniu fundamentów domniemanego ratusza. Jednak odkryto coś co samych naukowców wprawiło w osłupienie, nie tylko ze względu na znalezione artefakty, ale przede wszystkim stan zachowania. 

 

– Mowa tu o piwnicy zlokalizowanej po południowo-zachodniej stronie fontanny. Jej głębokość, rozmiary i wspaniały stan zachowania zaskoczył wszystkich odkrywców! Piwnica wykonana jest z kamienia wapiennego, bardzo regularnie i starannie ułożonego. Zachowały się trzy ściany o długości ok. 5 m, do wnętrza prowadzą schody wykonane z drewnianych stopnic. W dwóch ścianach – północnej i południowej – umieszczone są ślepe okienka, które służyły jako wnęki na świece lub kaganki (aktualnie nasi pracownicy traktują je jako zacienione półeczki na wodę).  – czytamy w komunikacie na oficjalnym fan page’u Miasta Cieszyna w portalu społecznościowym Facebook. 

Co ważne znalezisko na zdjęciach prezentuje się pięknie i już gołym okiem widać, że jest w świetnym stanie. Odkryta w ostatnich dniach piwniczka należała do kilkunastometrowego budynku, prawdopodobnie z XV w. W związku z odkryciem pojawiły się pierwsze przypuszczenia co do tego jak miało być wykorzystywane piwniczne pomieszczenie. – Możemy teraz zastanowić się, do czego owe pomieszczenia służyły… Zasyp wydobywany z piwnicy był bardzo bogaty w monety późnośredniowieczne (ponad 30 sztuk), fragmenty kafli piecowych i odzież skórzaną, głównie buty. Szczególnie wiele wydobyto stąd plomb towarowych: z wizerunkami świętych patronów rzemieślników (np. św. Jerzego), inicjałami, tekstem czy herbem. Moglibyśmy zatem pokusić się o stwierdzenie, że badane pomieszczenie piwniczne było wykorzystywane raczej do handlu niż wytwórstwa. – czytamy dalej. Co ciekawe w zasypie średniowiecznej piwnicy odkryto również charakterystyczne cegły, co może dowodzić, że budynek o którym mowa był murowany, a nie drewniany jak pierwotnie przypuszczano. 

Badania cieszyńskiego rynku wykonywane są pod kierownictwem Bożeny Chojnackiej z PPS Invictus. Archeolodzy zapewniają, że pod brukiem z XIX w. może kryć się jeszcze wiele ciekawych artefaktów. 

autor: Bartosz Bednarczuk 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button