reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

MSWiA: Z Odry wyłowiono już 158 ton śniętych ryb. Milion złotych za wskazanie sprawcy

Najwięcej ryb odłowiono 15 sierpnia

reklama

Od początku katastrofy ekologicznej na Odrze, z wody wyłowiono 158 ton śniętych ryb. Takie dane podało dzisiaj Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w jednym z komunikatów. W akcji oczyszczania rzeki biorą udział strażacy, policjanci, a nawet wojskowi. 

 

– Do tej pory w działania na Odrze zaangażowanych zostało łącznie 3069 strażaków oraz 1633 osoby z innych służb. W akcji wykorzystano 524 łodzie, 44 quady oraz 13 dronów. Ustawiono łącznie 94 zapory, dzięki którym zabezpieczane są poszczególne odcinki rzeki. – podaje MSWiA w najnowszym komunikacie. 

Kulminacja działań służb ratunkowych przypadła na 15 sierpnia. To wtedy w akcji na rzece brało udział najwięcej osób, dzięki którym odłowiono łącznie 30 ton śniętych ryb oraz zbudowano 10 zapór, dzięki którym taka akcja w ogóle była możliwa. – Niemal każdego dnia policjanci biorą udział w transporcie zabezpieczonych próbek martwych ryb do badań w Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej. Ponadto dzielnicowi w miejscowościach przyległych do rzeki Odry na bieżąco informują mieszkańców o sytuacji. – czytamy dalej w komunikacie. Jak dotąd rzeka została zabezpieczona 94 zaporami. 

reklama

Komendant Główny Policji wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln złotych, dla osoby która wskaże sprawcę lub sprawców odpowiedzialnych za zanieczyszczenie rzeki. Tu warto jednak zaznaczyć, że według MSWiA w dalszym ciągu nieznana jest dokładna przyczyna skażenia wody w Odrze. – Przyczyna skażenia wody w rzece jest szczegółowo badana. Eksperci Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie znaleźli w próbkach wody z Odry złote algi. To gatunek inwazyjny. Jego występowanie stwierdzono w Europie do tej pory tylko kilkukrotnie. Wiadomo, że może on żyć w zbiorniku wodnym czy rzece, nie sprawiając problemów. Zabójczy staje się dopiero jego zakwit. Aby do niego doszło potrzebna jest odpowiednia temperatura, zasolenie, wysokie przewodnictwo elektryczne wody i wysokie pH. Podczas kwitnienia algi wytwarzają toksyny zabójcze dla ryb i innych organizmów wodnych. Są niegroźne dla człowieka. – czytamy dalej w komunikacie na oficjalnej stronie MSWiA. 

Więcej informacji o aktualnej sytuacji na rzece Odrze można znaleźć na stronie internetowej www.gov.pl/Odra. – W serwisie znajdują się także informacje związane z zasadami bezpieczeństwa, które mają chronić przed rozprzestrzenianiem się negatywnych skutków skażenia Odry. Dodatkowo zamieszczane są również dane dotyczące badań wykonywanych przez instytucje odpowiedzialne za ochronę środowiska.  – podsumowuje MSWiA. 

autor: Bartosz Bednarczuk 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button