reklama
Kategorie

Coraz bliżej trasy S11: droga ekspresowa będzie obwodnicą Tarnowskich Gór

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim podpisano umowę na opracowanie studium dla trasy S11, dzięki której już niebawem możliwe będzie rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej z Rudy Śląskiej do granicy z województwem opolskim.

 

Zobacz koniecznie najnowsze wydanie TOP 5 NEWSÓW TYGODNIA SILESIA FLESZ 01-07.10.2018

Umowę, rozpoczynającą ważny etap prac nad trasą S11, podpisali dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Michał Mendrok oraz wykonawca projektu – prezes zarządu COMPLEX PROJEKT Sp. z o. o. Biuro Projektowo-Konsultingowe Stanisław Miłkowski.

Dokument przewiduje opracowanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów potrzebnych do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi S11 w województwie śląskim.

Jednym z bardzo ważnych zadań dla naszego państwa jest zbudowanie drogi ekspresowej S11 – mówił podczas uroczystości podpisania umowy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. – To jest inwestycja w naszą gospodarkę, w gospodarkę w województwie śląskim, w  gospodarkę Polski. Ma służyć obywatelom i mieszkańcom, ma poprawiać ich jakość życia – zaznaczył wojewoda.

CZYTAJ TAKŻE:  Śmiertelny wypadek w Ochabach! W samochodzie kobieta i dwójka dzieci [WIDEO, ZDJĘCIA]

Śmiertelny wypadek w Ochabach! W samochodzie kobieta i dwójka dzieci [WIDEO, ZDJĘCIA]

O tym, gdzie będzie przebiegać trasa nowej drogi ekspresowej mówił Jacek Gryga, Zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. – Odcinek ok. 60 km rozpoczynał się będzie – jeśli chodzi o Śląsk – na węźle Piekary Śląskie, będzie obwodnicą Tarnowskich Gór, dalej w kierunku na Lubliniec i na północ do województwa opolskiego – wymieniał Jacek Gryga, który wyjaśnił też, jak będą wyglądać kolejne etapy inwestycji.

 

MATERIAŁ PAWŁA JĘDRUSIKA:

Długo wyczekiwana droga S11 z Piekar Śląskich do Koszalina ma w końcu stać się faktem. W Urzędzie Wojewódzkim została podpisana umowa na opracowanie studium wykonalności dla budowy drogi.

-Wszystko jest uzależnione od tego, w jakim tempie będą przebiegać prace, a szczególnie uzyskiwanie decyzji środowiskowej, decyzji administracyjnych. Myślę, że w okolicy może 2023 roku, 2025 roku, w tych latach powinno dojść do realizacji – mówi Jacek Gryga, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Droga ma się rozpoczynać przy węźle w Piekarach Śląskich, później biec obok Tarnowskich Gór, a następnie przez Lubliniec. Opracowanie studium ma potrwać około 14 miesięcy. -To ma ogromne znaczenie gospodarcze, ogromne znaczenie rozwojowe dla całego województwa, dla całego tego obszaru. Ale to także funkcjonalne dla części metropolitalnej i pozametropolitalnej w naszym regionie, bo rozpocznie się to w Piekarach Śląskich, ale później będzie pełniło bardzo ważną funkcję miejską jak obwodnica Tarnowskich Gór, na którą czekają pewnie mieszkańcy od wielu, wielu lat – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski. Według szacunków koszt budowy drogi wyniesie około 3 miliardów złotych.

Zobaczcie również: Prezydent Bytomia jest pewien! W mieście działa śmieciowa mafia!


Zgodnie z podpisaną umową wykonawca powinien w ciągu 14 miesięcy wykonać dokumentację, która umożliwi uzyskanie tzw. decyzji środowiskowej, mającej wyznaczyć korytarz, którym będzie przebiegała trasa S11. Następnie musi zostać przygotowana koncepcja programowa uściślająca parametry techniczne przyszłej trasy, a w kolejnym etapie GDDKiA ogłosi przetarg w procedurze „Zaprojektuj i wybuduj”, dzięki któremu wyłoniony zostanie wykonawca mający wybudować drogę.

CZYTAJ TAKŻE: Katowice: Zwyrodnialec chciał zgwałcić niewidomego psa! Odrażające WIDEO nagrała kamera!

Katowice: Zwyrodnialec chciał zgwałcić niewidomego psa! Odrażające WIDEO nagrała kamera!

Zgodnie z podpisaną umową w ramach opracowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego (STEŚ) oraz materiałów do decyzji środowiskowej sporządzonych zostanie kilka wariantów trasy, z których każdy zostanie szczegółowo przeanalizowany pod kątem aspektów technicznych, społecznych, ekonomicznych i środowiskowych.

W oparciu o przeprowadzoną analizę ma zostać wybrany jeden wariant, zgodnie z którym będzie wybudowana droga. Szacunkowy koszt inwestycji w granicach województwa to ok. 3 mld zł, a zadanie będzie obejmowało dwa odcinki drogi ekspresowej S11: obwodnicę Tarnowskich Gór oraz odcinek od obwodnicy do granicy województw śląskiego i opolskiego. Realizacja obu odcinków w formule „Projektuj i Buduj” przewidywana jest na lata 2023-2026.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button