reklama
Kategorie

Coraz więcej zachorowań, bo rodzice nie szczepią dzieci

reklama

W 2015 roku aż 17 tysięcy osób odmówiło szczepienia swoich dzieci. Według danych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w 2011 roku było ich prawie 5 tysięcy, a w 2014 było ich już ponad 12 tysięcy! Ubiegły rok jest zdecydowanie najgorszy. 

 

NIK zbadała jak Ministerstwo Zdrowia wywiązało się z Programu Szczepień Ochronnych w latach 2011 – 2014. Okazało się, że osób nie chcących szczepić dzieci może być wiele więcej, ponieważ są przychodnie, które nie zgłaszają tego faktu do sanepidu. Z 12 poradni skontrolowanych przez NIK nie robiła tego połowa. W rezultacie coraz więcej dzieci choruje na krztusiec (wzrost zachorowań o 26 proc.), odrę (o 19 proc.), czy różyczkę (37 proc.) 

reklama

 

W dniach 24 – 30 kwietnia obchodzony będzie w Europie i na innych kontynentach Światowy Tydzień Szczepień. Ustanowiła go Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), by przypomnieć wszystkim o ogromnym dobrodziejstwie ludzkości, jakim są szczepienia. 

 

Lekceważenie szczepień grozi cofnięciem ludzkości do czasów, kiedy szczepionek nie było lub przynajmniej nie były tak powszechnie dostępne. W ostatnich latach przypominają o sobie takie choroby jak np. odra, czy krztusiec – twierdzi Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia". Ogniska zapalne odry pojawiały się, wyłącznie na skutek niepełnego zaszczepienia danej populacji, np. w Niemczech, Holandii, Austrii, Hiszpanii. Z poważną skalą zachorowań borykają się nasi wschodni sąsiedzi. W Polsce w ostatnich latach notowano po kilkadziesiąt przypadków odry, bez szczepień ta liczba może gwałtowanie wzrosnąć. A ta pozornie niegroźna choroba miewa tragiczne powikłania, ze zgonem z powodu np. zapalenia mózgu włącznie. Większość przypadków wymaga więc hospitalizacji. „Banalne” różyczka czy świnka także niosą ryzyko groźnych powikłań. I to nie tylko dla samego chorego, ale nawet dla dziecka jeszcze nie narodzonego. Jeśli nie zaszczepiona kobieta w okresie ciąży zachoruje na różyczkę, jej dziecko może urodzić się z ciężkim upośledzeniem słuchu czy wzroku. Zagrożenie problemu dostrzega także WHO, bowiem właśnie odrze i różyczce dedykowany jest szczególnie tegoroczny Tydzień Szczepień.

 

Kilka milionów ludzi w Polsce każdego roku choruje na grypę i infekcje grypopodobne. Ta powszechna infekcja szczególnie dla najmłodszych i osób starszych może być śmiertelnie groźna z powodu powikłań ze strony układu oddechowego lub układu krążenia. Rocznie powikłania grypy zabijają ok. 250 – 500 tysięcy osób na całym świecie.

 

Szczepionki, podobnie jak wszystkie lekarstwa, mogą mieć działania niepożądane. Niepożądane Odczyny Poszczepienne (NOP) występują jednak bardzo rzadko, i na ogół mają łagodny charakter. W 2014 roku odnotowano w Polsce 2469 przypadków NOP i podejrzeń NOP, przy wielu milionach szczepionych dzieci.

 

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button