reklama
Kategorie

Częstochowa: Rozpoczął się nabór do programu in vitro. Pomoc otrzyma aż 30 par

Aż 150 tys. zł przeznaczy w tym roku Częstochowa na dofinansowanie zabiegów in vitro swoim mieszkańcom. Oznacza to, że ze wsparcia w sfinansowaniu zabiegów będzie mogło skorzystać 30 par. Nabór do tegorocznej edycji programu wystartował dziś, prowadzi go Wydział Zdrowia UM Częstochowa.

 

Pary, które zgłoszą się do programu mają szansę na jednorazowe dofinansowanie do zabiegu w wysokości 5 tys. zł. To kwota jaka wystarczy na przeprowadzenie jednego cyklu zapłodnienia. Pozostałe koszty m.in. leków ponoszą sami uczestnicy programu. Do udziału w nim mogą zakwalifikować się pary, które spełniają kilka kryteriów.

 

Wieki kobiet musi się mieścić w przedziale 20-40 lat, chociaż w medycznie uzasadnionych przypadkach górna granica wynosi 42 lata.Pary muszą mieć za sobą leczenie niższego rzędu zakończone niepowodzeniem lub wskazaniem do zapłodnienia in vitro. Warunkiem jest również kwalifikacja przez realizatora programu – jedną z siedmiu klinik. Program skierowany jest wyłącznie do mieszkańców Częstochowy oraz par, które pozostają ze sobą w związku małżeńskim lub partnerskim.

 

Nabór do programu w Częstochowie odbywa się już po raz trzeci. W zeszłym roku do programu zakwalifikowały się 24 pary. Efektem tego jest 10 ciąż, w tym jedna bliźniacza. 6 z nich udało się osiągnąć w częstochowskiej klinice Gyncentrum, która także w tym roku jest realizatorem programu.

 

– Projekt w Częstochowie ma bardzo wysoką skuteczność. W 2016 roku w naszej klinice wyniosła on aż 60 % na transfer, to bardzo dobry wyniki chociażby w zestawieniu z normą światową, która mieści się w przedziale od 25 do 45%. Zabiegi w sumie wykonaliśmy u 9 par, u 3 pojawiły się medyczne przeciwwskazania. Pierwsze dzieci będące efektem leczenia u nas powinny przyjść na świat jeszcze w tym kwartale, poród ostatniego zaplanowany jest na kwiecień – mówi dr n. med. Dariusz Mercik, ginekolog z Kliniki Gyncentrum w Częstochowie.

 

Częstochowa obok Sosnowca, Poznania i Łodzi jest jednym z kilku miast w Polsce, które dofinansowuje in vitro swoim mieszkańcom. Program realizowany jest od 2015 roku. Dzięki wcześniejszej inicjatywie o
podobnym charakterze, która realizowana była w mieście w latach 2012-2014 na świat przyszło 12 dzieci. Jak podkreśla dr Mercik, tego typu inicjatywy są potrzebne.

 

– Niepłodność nie jest dziś problemem marginalnym, co roku problem z poczęciem dziecka ma ponad milion Polaków. W części tych przypadków skuteczna okazuje się farmakoterapia czy zabiegi chirurgiczne, niestety jest także spore grono par, które po leczeniu niższego rzędu nadal ma problemy z poczęciem. Bez wsparcia ze strony miasta, wiele rodzin nie byłoby stać na sfinansowanie leczenia – mówi ginekolog. W tym roku program realizowany jest w 5 klinikach leczenia niepłodności m.in. w Częstochowie, Katowicach, Mysłowicach i Białymstoku.

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button