RegionWiadomość dnia

Czip kontroluje cukrzycę. Wszczepiają go już w Dąbrowie Górniczej [WIDEO]

To dla wielu chorych na cukrzyce może być przełom. W Dąbrowie Górniczej wszczepiono pierwsze czipy, które sprawdzają poziom cukru w organizmie. To pomoże uniknąć bolesnych nakłuć. Ale i swoje kosztuje

 

To jest czujnik, który umieszczany jest na ramieniu bardzo prostym zabiegiem. Zabiegiem, po którym cukrzyca staje się o wiele mniej uciążliwa. System monitoruje poziom cukru we krwi, a wyniki pojawiają się w aplikacji na smartfonie. Dodatkowo przyklejony do ramienia nadajnik wibruje informując o problemie.

-Jest swoistego rodzaju aniołem stróżem. Pacjent po prostu nie musi myśleć o tym, że musi się badać, system robi to za niego, regularnie są wykonywane pomiary glikemii, to jest około 300 pomiarów glikemii na dobę – wyjaśnia Dr Alina Strzała- Kłeczek, specjalista diabetolog Zagłębiowskie Centrum Onkologii. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej wykonano właśnie dwa pierwsze takie zabiegi wszczepienia czipu.

W Dąbrowie Górniczej wszczepiono pierwsze czipy, które sprawdzają poziom cukru w organizmie

-Jest to system, który działa 3 miesiące. Wszystkie systemy zadziałają dużo krócej. System jest pierwszym systemem, który się instaluje pod skórę montuje i przez to tak naprawdę możemy nie wiedzieć, że pacjent posiada taki monitoring – mówi Dr n. med. Tomasz Szczepanik, ordynator oddziału diabetologii ZCO w Dąbrowie Górniczej.

A przede wszystkim chory może monitorować stan zdrowia zupełnie bezinwazyjnie. -10, 15 razy trzeba się kłuć, wiadomo to po prostu później palce bolą, nie ma później czucia – mówi Bartosz Jankowski, diabetyk. Niestety, pan Bartosz przyznaje, że na razie nie stać go na taki luksus. Sam nadajnik kosztuje 2700zł, a wymieniane co 3 miesiące czipy to koszt 12 tys. na rok. (Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close