Region

Czy wymiana rowerów między stacjami w Gliwicach i Zabrzu jest możliwa? [WIDEO]

Złamali regulamin i wyjechali rowerem miejskim poza miasto. Gliwicka Rada Rowerowa sprawdziła czy wymiana rowerów między stacjami w Gliwicach i Zabrzu jest praktycznie możliwa.

 

 – Regulamin regulaminem, my postanowiliśmy sprawdzić jak jest w rzeczywistości, czy system ten technicznie jest gotowy, więc wybraliśmy jeden rower i wybraliśmy się z nim do Zabrza. Rower udało się oddać bez problemu, stacja faktycznie okazała się być identyczna, również wysokość tego uchwytu mocującego, która też się mogła okazać tu jakąś przeszkodą i rodziła nasze obawy, ale było ok – mówi Tomasz Herud z Gliwickiej Rady Rowerowej.

Zgodnie z regulaminem obu stacji, rower należący do danego miasta zarówno w Gliwicach jak i Zabrzu nie może opuścić jego terenu.

– Prosimy użytkowników, żeby tego nie robili. W sytuacji, kiedy dojdzie do czegoś takiego konto użytkownika jest blokowane i są również nakładane odpowiednie kary – mówi Marek Pogorzelski, Nextbike Polska.

Dokładnie za nieoddanie roweru w odpowiednim miejscu operator może nałożyć na użytkownika karę w wysokości 180 zł. Nextbike podkreśla jednak, że współpraca między miastami byłaby możliwa. Takie rozmowy trwają już między innymi między Katowicami i Sosnowcem.

 – Jest to jak najbardziej możliwe technicznie, jest to zależne od porozumienia między samorządami zamawiającymi dany system. Jesteśmy otwarci na rozmowy w tej sprawie – mówi Marek Pogorzelski, Nextbike Polska.

Gliwiccy samorządowcy odmówili wypowiedzi na ten temat, zabrzańscy natomiast przekonują, że świadomi są takiej potrzeby, czekają jednak na rower metropolitalny. Projekt ma wejść w życie w ciągu najbliższego roku i objąć wszystkie 41 miast i gmin należących do metropolii.

 – Metropolia zwróciła się niedawno do nas, do pani prezydent Małgorzaty Mańki- Szulik z takim zapytaniem czy w ogóle jesteśmy zainteresowani takim projektem. W uzgodnieniu z panią prezydent żeśmy wystosowali pismo, w którym właśnie piszemy, że tak, ponieważ chcemy to dalej realizować, projekt nam się spodobał – mówi Justyna Żak- Magda, MZDiII w Zabrzu.

32 rowery miejskie jeżdżą po Zabrzu od tygodnia. 4 stacje działać będą przez 2 miesiące- to program pilotażowy. Władze miasta mają jednak zamiar przedłużyć umowę z operatorem.(Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Czy wymiana rowerów między stacjami w Gliwicach i Zabrzu jest możliwa? [WIDEO]”

  1. Rowerami miejskimi powinna zajmować się metropolia, a nie miasta, aby poruszać się nimi po całej aglomeracji! Czyli rowerem katowickim nie mógłbym wjechać do Parku Śląskiego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close