reklama
Kategorie

Czy z Częstochowy można wybrać się na Marsa? Studenci Politechniki Częstochowskiej udowadniają, że tak

Skonstruowany przez studentów Politechniki Częstochowskiej łazik marsjański wygrał najbardziej prestiżowe zawody na świecie University Rover Challenge, organizowane na pustyni w stanie Utah. Tegorocznym partnerem projektu został częstochowski x-kom. Wsparcie finansowe firmy pozwoliło zespołowi PCZ Rover Team na przygotowanie łazika do wyjazdu. To początek szerszego zaangażowania x-kom w działania rozwijające nowoczesne
technologie.

 

Marsjańskie łaziki powoli stają się polską specjalnością. Wszystko za sprawą młodych i zdolnych naukowców z polskich uczelni, których kompetencje pozwalają na konstruowanie tego typu robotów. Nie zaskakuje fakt, że w zawodach organizowanych, co roku od 10 lat, przez The Mars Society, w pustynnej bazie Mars Desert Research Station w Utah, można spotkać przynajmniej kilka teamów z naszego kraju. W tym roku pierwsze miejsce w University Rover Challenge zajął zespół PCz Rover Team, reprezentujący Politechnikę Częstochowską. Członkami drużyny są studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz uczeń IV LO im. H. Sienkiewicza.

Po zeszłorocznym trzecim miejscu, zespół zbudował nowy łazik, dzięki któremu zdystansował konkurencję w ostatecznym podsumowaniu, wyprzedzając drugi zespół o ponad 30 punktów. Nagrodzony łazik nosi nazwę Modernity 2 i jest piątym pojazdem zbudowanym przez częstochowskich studentów. Tegoroczny model jest nieco większy, wyposażony w nową optykę i wizję VR, ale przede wszystkim sprawniej wykonuje konkursowe zadania takie, jak szukanie oznak życia w terenie, wykonywanie zadań przy lądowniku czy wyszukiwanie piłeczek tenisowych na pustyni. Nowa technologia sprawiła, że łazik pokonał 35 zespołów zakwalifikowanych do finału. Co istotne wyprzedził nawet te wspierane przez NASA.

Tegorocznym partnerem projektu został częstochowski x-kom – sieć sklepów z elektroniką użytkową. Dzięki wsparciu firmy zespół otrzymał pomoc finansową na przygotowanie łazika do wyjazdu. To naturalny kierunek dla x-kom, który ze względu na swój profil, związany jest z nowymi technologiami.

Powiązane artykuły

Jestem dumny, że studenci z naszego miasta osiągają tak duże sukcesy na świecie. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć zespół, który udowodnił, że nie boi się przekraczać granic i wyznaczać trendów. To dowód na to, że dzięki odpowiedniej współpracy z uczelniami technicznymi, jesteśmy w stanie wpływać na rozwój technologii – mówi Michał Świerczewski, prezes x-kom.

Wsparcie finansowe udzielone przez x-kom w znacznym stopniu przyczyniło się do przygotowania łazika marsjańskiego Modernity 2 do konkursu University Rover Challenge 2018. Dzięki takim sponsorom, łazik jest wyposażony w najnowocześniejsze dostępne rozwiązania technologiczne, co przekłada się na jego niezawodność – mówi Dawid Cekus, opiekun zespołu PCz Rover Team.

Skład PCZ Rover Team
Mechanika: Maciej Pierzgalski, Radosław Krawczyk, Tomasz Ignasiak
Elektronika: Piotr Ptak (Team Leader), Janusz Binek
Programowanie: Filip Depta, Dominik Maźniak, Grzegorz Ptak, Jan Wielgus
Biologia / Geologia: Dominik Maźniak, Marcin Skotniczny
Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Dawid Cekus prof. PCz

 

(źr: x-kom)

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button