Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości. Zawinie do 18 portów na całym świecie [WIDEO]
20 maja żaglowiec Dar Młodzieży wypływa z Gdyni w Rejs Niepodległości. Statek z młodymi ludźmi z całej Polski zawinie do 18 dużych portów świata, między innymi do Kapsztadu, Singapuru i Dżakarty. Zacumuje też w Panamie, gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży.
-Niech Dar Młodzieży zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach – powiedział w Gdyni premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu uczestniczył w uroczystości związanej z wypłynięciem żaglowca w Rejs Niepodległości.
Żaglowiec z młodymi ludźmi z całej Polski, który w niedzielę wypłynął z Gdyni, zawinie do 18 dużych portów świata, między innymi do Kapsztadu, Singapuru i Dżakarty. Zacumuje też w Panamie, gdzie w styczniu 2019 roku odbędą się Światowe Dni Młodzieży.
-Ta fregata pod pełnymi żaglami niech zachwyca was swym pięknem, niech zachwyca swoim pięknem cały świat. Niech zachwyca pięknem i niech przypomina o tym wielkim dziele naszych przodków, o odbudowie niepodległej Rzeczypospolitej i niech mówi o tym wielkim dziele, które jest przed nami, czyli o budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach, w najbliższych dekadach – podkreślał szef rządu żegnając jednostkę. Morawiecki życzył też uczestnikom rejsu, by „płynęli w imię Polski i pokazywali jak Polska jest ważna”. – Nie ma ważniejszej sprawy niż Polska – dodał, kończąc swe wystąpienie.
Podczas ceremonii pożegnania szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska odczytała list prezydenta skierowany do uczestników wyprawy. Prezydent życzył uczestnikom rejsu powodzenia. „Chcę docenić profesjonalne przygotowanie, zaangażowanie i odwagę uczestników tej imponującej wyprawy. Postawa załogi tego statku budzi mój głęboki szacunek” – podkreślił prezydent.
Z kolei wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że „służba na morzu to przede wszystkim służba Polsce”. Jak mówił, Polska „potrzebuje od nas oddania, wierności, profesjonalizmu, czasami poświęcenia, a nade wszystko miłości”, a „nie ma lepszej szkoły kształtującej te przymioty i cechy charakteru, niż wychowanie morskie i żeglarskie”.
Żaglowiec, nazywany „ambasadorem Polski”, będzie promował nasz kraj. To druga wyprawa dookoła świata w 36-letniej historii tej jednostki. Fregata odbyła ponad 200 morskich podróży. Zawijała do portów całego świata, przeszkoliła około 20 tysięcy uczniów i studentów szkół morskich z Polski i zagranicy.
Wśród licznych rejsów Daru Młodzieży był jeden wyjątkowy, kiedy na pokładzie żaglowca znalazła się grupa blisko stu polskich kardiologów i kardiochirurgów. W 2013 roku wyruszyli do Amsterdamu, by podziękować za pomoc holenderskim lekarzom, którzy w latach 80. i 90. za darmo pomogli ponad 400 polskim dzieciom.
Trójmasztowiec Dar Młodzieży wielokrotnie wypływał w rejsy szkoleniowe, a także brał udział w prestiżowych zlotach żaglowców. Każde jego wypłynięcie i powrót z wyprawy był ważną uroczystością. W ubiegłym roku z rejsu po Morzu Północnym wrócili studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni. Na nabrzeżu witały ich tłumy ludzi – rodziny oraz liczni turyści.
Załogę statku w Rejsie Niepodległości stanowi 1000 młodych osób, podzielonych na 6 zmian. Ponad połowa z nich to studenci szkół morskich z Gdyni oraz Szczecina, pozostali są laureatami konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, którzy przeszli szkolenie na morzu. Przygotowania do rejsu zajęły ponad rok i kosztowały ponad 23 miliony złotych.
(źródło: IAR, PAP, TVP Info)