reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Darmowe leki dla dzieci, młodzieży i seniorów WIDEO

Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie darmowych leków dla dzieci i młodzieży oraz seniorów od 65. roku życia. Program miałby zacząć obowiązywać od 2024 roku. Premier zapowiedział także rozszerzenie listy bezpłatnych leków.

 

 

11,5 miliona – tyle osób uprawnionych do otrzymywania darmowych leków przybędzie od nowego roku, jeśli sejm przegłosuje projekt ustawy. Choć na razie ustawa nie weszła w życie, to wielu mieszkańców myśli, że wyborcza obietnica Prawa i Sprawiedliwości już została spełniona.

– Szum medialny wyprzedził stan faktyczny. Pacjenci po ogłoszeniu przyjęcia projektu już pytają, przychodzą do aptek. Są konkretne pytania: jakie będą to leki? Od kiedy? Dla kogo? No apteki nie mają takiej wiedzy – mówi Katarzyna Zastawna-Bułka, Apteka Blisko Ciebie.

Bo lista leków na razie jest bardzo wstępna, a ostateczną decyzję w tej sprawie ma podjąć Ministerstwo Zdrowia.

– Podejrzewamy, że będą to preparaty z listy leków refundowanych. Dla seniorów być może będzie tutaj wsparcie z obecną listą 75+, czyli leki stosowane w chorobach przewlekłych, w astmie, w nadciśnieniu – mówi Beata Skotniczna-Janecka, Apteka Blisko Ciebie.

Wiadomo natomiast, że obecnie lista bezpłatnych leków obejmuje około 2 tys. pozycji. Po wprowadzeniu nowej listy będzie ich około 4 tysięcy. Farmaceuci mówią, że potrzebują czasu, aby przygotować się do tego procesu. Także dlatego, żeby leków nie zabrakło w aptekach.

– Pacjenci czekają na tą zmianę, natomiast jest to duża zmiana. Musimy pamiętać o tym, że to jest grupa 12 mln osób, w związku z tym aptekarze muszą się do tego przygotowywać. W tej chwili w sejmie mamy projekt zmieniający ustawę refundacyjną, w której to jest kilka bardzo ważnych zmian przygotowujących sytuację. Także czekamy na wydarzenia, na przyjęcie tych poprawek – mówi Mikołaj Konstanty, Śląska Izba Aptekarska.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że będzie zabiegał, aby ustawa jak najszybciej trafiła pod obrady.

– Widać wyraźnie, że troszczymy się o to najmłodsze pokolenie, które jest naszą przyszłością, ale troszczymy się także o tych, którzy pracowali na naszą teraźniejszość: o nasze mamy, ojców, o naszych dziadków, o nasze babcie. To jest ta troska dnia codziennego, która polega na czymś bardzo, bardzo konkretnym – żeby starszy człowiek nie zastanawiał się nad tym, czy stać go na wykupienie recepty – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Według szacunków darmowe leki dla dzieci, młodzieży i seniorów będą kosztować budżet państwa około miliarda złotych rocznie.

 

Paweł Jędrusik

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button