reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Kontakt z pacjentem w stanie śpiączki. Czym jest Cyber Oko? WIDEO

W Górnośląskim Centrum Rehabilitacyjnym Repty lekarze mogą kontaktować się z pacjentami w stanie śpiączki. Pomaga w tym Cyber Oko. Co to takiego i jak działa?

 

Brzmi nieco jak science-fiction, ale to prawda. To pan Karol, który jest pacjentem Górnośląskiego Centrum Rehabilitacyjnego Repty. W rehabilitacji pomaga mu to urządzenie – cyber-oko. Ma ono interfejs wzrokowy, który wykorzystuje tzw. eyetracking. Śledzi wzrok.

Bardzo często osoba taka jak Karol, która nie nawiązuje kontaktu z otoczeniem, nie mówi, nie je, nie ma kontaktu ruchowego z nim żadnego, to dzięki temu, że wprowadzamy system C-Eye, dowiadujemy się, że pacjent ma pokłady świadomości. Bardzo często taki pacjent jest diagnozowany błędnie, jako osoba w stanie wegetatywnym, czyli bez świadomości – mówi Bożena Duda, neurologopeda.

reklama

A dzięki Cyber-Oku można pacjenta „zapytać” na przykład, jak się czuje lub zadać proste pytania wymagające odpowiedzi „tak” lub nie”. Chory może więc za pomocą specjalnych piktogramów, bądź wirtualnej klawiatury, odpowiadać na zadawane pytania, a nawet wyrażać swoje potrzeby.

Staramy się zawsze wprowadzić pacjenta. Bo na oddziale śpiączkowym też pracujemy tak, że cokolwiek zrobimy, najpierw pacjentowi mówimy. „Teraz dotknę, teraz pokażę, teraz przyniosę”, więc jest ekran, przysuwamy ten ekran i mówimy mu: to jest ekran, na którym będziemy pracować. Mówimy pacjentowi, że prosimy go, żeby popatrzył. Czasami jest tak, że na początku tylko zapoznajemy pacjenta ze sprzętem. Natomiast potem, gdy pacjent jest już gotowy to prosimy na przykład, żeby popatrzył na jakiś element, który znajduje się na ekranie. Wtedy ten element wchodzi w interakcję – mówi Katarzyna Broniec- Siekaniec, psycholog kliniczny.

– Właściwie wszyscy pacjenci mają proponowaną terapię z cyber-okiem, dlatego, że jest to urządzenie, które po pierwsze służy nam do diagnostyki tych zaburzeń świadomości, a później już do pracy z pacjentem, z jego deficytami neurologicznymi, dotyczącymi i rozumienia i mowy i obrazu – mówi Anna Blaszkowska, specjalista neurochirurgii, specjalista rehabilitacji medycznej.

Cyber-oko, czyli system C-Eye pomaga przede wszystkim osobom z dysfunkcjami neurologicznymi, najczęściej po ciężkich uszkodzeniach mózgu, np. urazach czaszkowo-mózgowych, do których doszło na skutek wypadków komunikacyjnych, udarach, niedotlenieniu, czy zatrzymaniu krążenia.

 

Paweł Jędrusik

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button