RegionŚwiatWiadomość dnia

Dla Czechów Ślązacy to obywatele drugiej kategorii? Coraz większe protesty po ograniczeniu przekraczania granic!

„Polaku tęsknimy za tobą” – no, chyba, że jesteś ze Śląska”. Decyzja władz Republiki Czeskiej o nałożeniu dodatkowych obostrzeń na mieszkańców województwa w związku z przekraczaniem granicy spotkała się z dużym oburzeniem. Tak mieszkańców, jak i polityków.

 

 

„Ślązaków nie obsługujemy!” Hejt osiąga apogeum! Szczegóły w TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!


– Nie rozumiem w ogóle czemu nas tak traktują. Jak jakichś ułomnych, albo nienormalnych – mówi Mirosław, mieszkaniec Cieszyna.

Z kolei za nienormalną tę sytuację uważają przedsiębiorcy. I próbują reagować. Między innymi w Kongresie Polaków w Republice Czeskiej. To do kongresu wpłynęły właśnie liczne wnioski z prośbami o interwencję. Ten postanowił napisać list otwarty do premiera Czech Andre Babiśa z prośbą o ponowne przeanalizowanie sytuacji. Kongres wskazuje, że sytuacja po polskiej stronie nie różni się znacznie od tej po stronie czeskiej.

– Już od dłuższego czasu oczekiwaliśmy na otwarcie tej granicy. Tutaj każdy dodatkowy dzień, kiedy te granice są ograniczone jest dla nas prawdziwym koszmarem. Tu codziennie bankrutują kolejne biznesy, rodziny są rozdzielone. Po prostu nie możemy żyć w ramach jednego miasta, do którego jesteśmy przyzwyczajeni – mówi Tomasz Pustówka, wiceprezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej.

Decyzja władz Republiki Czeskiej o nałożeniu dodatkowych obostrzeń na mieszkańców województwa w związku z przekraczaniem granicy spotkała się z dużym oburzeniem
Decyzja władz Republiki Czeskiej o nałożeniu dodatkowych obostrzeń na mieszkańców województwa w związku z przekraczaniem granicy spotkała się z dużym oburzeniem

Przyzwyczaić nie może się Cieszyn. I jak przyznają władze miasta – same… niewiele mogą zdziałać, aby granica została „otwarta”.

– Przede wszystkim to są działania, które Ministerstwo Spraw Zagranicznych i tak naprawdę też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi. W naszym przypadku to jest przede wszystkim kontaktowanie się z władzami województwa, bo to one mają przełożenie na ministrów i decyzje, które później zapadają w Warszawie. No kolejny raz, niestety, jesteśmy postawieni przed faktem dokonanym – mówi Katarzyna Koczwara, Urząd Miejski w Cieszynie.

 

Dokonać zmian chce też marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. W sobotę wystosował apel do czeskich władz.

– W którym wskazuje te wszystkie aspekty, łącznie z aspektem gospodarczym, do hetmana kraju morawsko-śląskiego oraz do premiera. Jest też otwarty na to, aby w formie wideokonferencji porozmawiać o tych sprawach – mówi Sławomir Gruszka, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Jak udało nam się ustalić, taka wideokonferencja ma się odbyć 16 czerwca. Nie wiadomo jednak, czy już wtedy zapadną jakiekolwiek decyzje w sprawie obostrzeń na granicach. A tym bardziej – czy będą one korzystne dla strony polskiej.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Tarcza antykryzysowa: Kolejne postojowe na kontach mieszkańców woj.śląskiego

Wybory prezydenckie: 28 czerwca nie zostanie wykorzystany żaden element pakietu z 10 maja

Gliwice: Kolejne testy na koronawirus i wyniki ujemne. Pacjenci opuszczają szpital!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close