Kategorie

Droga rowerowa w Rudzie Śląskiej jak tor przeszkód? Rowerzyści zamiast pedałami kręcą głową

Obecnie ni to parking, ni chodnik. Wkrótce ma się to zmienić. Teren przed Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej ma zostać przebudowany. Projekt, który ma domknąć rewitalizację centrum Nowego Bytomia, budzi jednak kontrowersje w środowisku rowerowym.

 

 

„Zostań prezydentem za 13 tysięcy! Jak to zrobić? TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Wjazd na taką drogę dla rowerów, to trzeba dwa razy skręcić o 90 stopni w prawo, czyli trzeba zwolnić, rozpędzić się na nowo, po 100 metrach trzeba będzie zahamować, skręcić w lewo, włączyć się do ruchu, odczekać. Z punktu widzenia płynności jazdy to jest gorzej niż było, bo tak naprawdę najbardziej niebezpiecznym punktem jest moment włączenia się do ruchu mówi Tomasz Herud, wiceprezes Śląskiej Koalicji Rowerowej.

Śląsk Koalicja Rowerowa zwraca uwagę na fakt, że droga rowerowa nie będzie połączona z żadną inną infrastrukturą rowerową i w dodatku powstanie na 2/3 przebudowywanego odcinka. Dodatkowo nie wpisuje się w standardy dróg rowerowych przyjęte przez metropolię. Miasto już deklaruje, że pójdzie na ustępstwa.

-Wczoraj było spotkanie właśnie z przedstawicielami tych środowisk rowerowych. Ustaliliśmy dwie korekty do tego projektu i myślę, że wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom, także będzie ten projekt realizował te założenia, które są w standardach rowerowych GZM podkreśla Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Zmieniony ma zostać wjazd i krawężnik. Projekt przebudowy powstał w 2016 roku.

Teren przed Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej ma zostać przebudowany. Projekt, który ma domknąć rewitalizację centrum Nowego Bytomia, budzi jednak kontrowersje w środowisku rowerowym
Teren przed Miejskim Centrum Kultury w Rudzie Śląskiej ma zostać przebudowany. Projekt, który ma domknąć rewitalizację centrum Nowego Bytomia, budzi jednak kontrowersje w środowisku rowerowym

-Takie problemy będą powstawały przypuszczam przy każdej inwestycji, jeżeli nie będzie porozumienia z organizacjami rowerowymi i nie będzie w Rudzie Śląskiej wdrożenia standardów rowerowych, które metropolia już zaleciła miastom do wdrożenia już jakiś czas temu zaznacza Ewa Chmielewska, przewodnicząca Komisji Infrastruktury i Rozwoju Miasta UM Ruda Śląska.

Kontrowersje wzbudził także fakt, że metropolia do przebudowy dołożyła 300 tysięcy złotych. W GZM liczą na to, że uda się osiągnąć porozumienie i przypominają, że przy projektowaniu dróg rowerowych, gminy mogą skorzystać z konsultacji eksperckich, które oferuje Metropolia.

Ta inwestycja jeszcze jest na bardzo początkowym etapie, a pogotowie też działa od niedawna. Zachęcamy miasta, żeby w każdej takiej sytuacji kiedy pojawiają się pewne wątpliwości zgłaszały się do nas i my w gronie ekspertów będziemy starali się doradzić takie rozwiązania, aby te drogi, które będą powstawały wpisywały się w te standardymówi Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Przebudowa fragmentu ulicy Niedurnego zlokalizowanego przy Miejskim Centrum Kultury pochłonie nieco ponad milion złotych. W ramach przebudowy powstanie mały plac z ławkami i oświetleniem ledowym. We wszystko wkomponowana zostanie zieleń. Oprócz ścieżki rowerowej powstać ma także chodnik z płyt betonowych.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory 2020: Marklowice na prezydenta zagłosują tylko korespondencyjne. Są plusy i minusy

W Sosnowcu wpuszczą nadtlenek wodoru do lokali wyborczych!

Jura uratowana? Kopalni cynku i ołowiu pod Zawierciem nie będzie! [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button