Kategorie

Drugi stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach! Na szlakach zalega śnieg

W Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne.

 

 

PRZERAŻAJĄCE! TOP 5 Silesia Flesz: Starsi ludzie oddawani do szpitali na święta jak rzeczy!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Wszystkie szlaki pokryte są świeżą warstwą śniegu, który w wielu miejscach jest nieprzetarty. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co w połączeniu ze świeżym opadem śniegu może prowadzić do utraty orientacji w terenie oraz pobłądzeń. Warunki do wycieczek w wyższe partie Tatr są niekorzystne.

Wybierając się jednak w takie miejsca, niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego (m.in. raki, czekan, kask, lawinowe ABC) oraz umiejętność posługiwania się nim. Na niektórych szlakach w niższych partiach Tatr wciąż leżą gałęzie oraz pojedyncze drzewa powalone przez wiatr, które są na bieżąco usuwane. Przypominamy, że grudniowe dni są bardzo krótkie. Wycieczkę należy zaplanować tak, aby powrócić ze szlaku przed zmrokiem.

Zagrożenia

  • Na drzewach rosnących przy szlakach (również przy Drodze do Morskiego Oka) zalega warstwa ciężkiego śniegu, pod którym mogą łamać się gałęzie. Prosimy zachować ostrożność.
  • W Tatrach obowiązuje zagrożenie lawinowe. Więcej szczegółów na stronie http://lawiny.topr.pl/.
  • Na szlakach zalega śnieg. Miejscami występują pod nim oblodzenia. Poślizgnięcie się na śliskiej nawierzchni grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem.
  • Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicy cieków wodnych.
  • W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
  • Podczas silnie wiejącego wiatru, na szlaki mogą spadać gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
  • Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie, osuwać się skały  lub powalone drzewa.

Zalecenia

  • Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody oraz zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie www.tpn.pl.
  • Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem.
  • Wybierając się w wyższe partie Tatr niezbędne jest posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask) oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
  • W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gigant z USA stawia na śląskie oprogramowanie

Google poinformowało Cię o naruszeniu bezpieczeństwa danych? Sprawdź o co chodzi

Dali radę! Już 23 grudnia otwarcie 20 km autostrady A1 w Częstochowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button