KrajRegion

Duda: Ślązacy tak bardzo chcieli być częścią Polski, że byli gotowi chwycić za broń, żeby ich ziemia częścią Polski się stała

Ponownie głośno o historii Śląska. Wczoraj prezydent Andrzej Duda wręczył tablice, które mają upamiętniać najważniejsze miejsca pamięci Powstań Śląskich. Prezydent podkreślał historyczną rolę ziemi śląskiej.

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO od lipca w TVS!

– Stała się jej elementem fundamentalnym z gospodarczego, przede wszystkim, i ludzkiego punktu widzenia. Ludzkiego, właśnie dlatego, że mieszkający tutaj ludzie, Ślązacy tak bardzo chcieli być częścią Polski i tak bardzo czuli się Polakami, że byli gotowi chwycić za broń, żeby ich ziemia częścią Polski się stała – mówi Andrzej Duda, prezydent RP.

Uroczystość z udziałem prezydenta odbyła się dzień przed 5 lipca uznawanym za datę zakończenia III powstania. Dzisiaj takie tablice przypomną mieszkańcom nie tylko regionu, ale również całej Polski o tym, jak ważne były to wydarzenia.

– Dzięki objęciu tej 1/3 spornego terytorium Górnego Śląska, stanowiącej – jak łatwo potem policzyć – stanowiącej zaledwie 1% II Rzeczypospolitej Polska awansowała do wyższej ligi państw. Awansowała z ligi państw rolniczych do ligi państw rolniczo-przemysłowych – dr Andrzej Sznajder, dyrektor oddziału IPN w Katowicach.

Jak pokazują badania, o Powstaniach Śląskich słyszało 80% Polaków, ale nadal niewiele osób wie na przykład o roli Wojciecha Korfantego w trzecim powstaniu. Stąd coraz więcej „powstańczych” elementów w przestrzeni publicznej.

„ To nadanie imienia Wojciecha Korfantego portowi lotniczemu w Katowicach Pyrzowicach. TO jest takie naprawdę symboliczne, znamienne”

Objazdowa wystawa zorganizowana przez spółkę Tauron, to kolejne działanie mające dotrzeć z wiedzą o historii sprzed 100 lat do jak największej liczby Polaków.

– Obchodziliśmy od 2019 roku rocznice powstań śląskich. Ma to wielkie symboliczne znaczenie dla podkreślenia ogólnonarodowego charakteru obchodu powstańczych rocznic i powrotu Śląska do macierzy. Mam nadzieję, że to wybrzmiało w ciągu tych trzech lat, że te rocznice powstań śląskich mają i miały ogromne znaczenie nie tylko dla województwa śląskiego, ale właśnie dla całej Polski – mówi Beata Białowąs.

Po całej Polsce, przez całe wakacje będzie wędrowała wystawa dotycząca III Powstania Śląskiego. Pojawi się m.in. w Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Udało się! Gigantyczna zbiórka dla Oliwki Hyli zakończona. Jest 9,5 miliona złotych

Profilaktyka 40 plus. Każdy Polak powyżej czterdziestki będzie mógł zrobić kompleksowe badania za darmo!

Strefa Carnall w Zabrzu już czynna. To unikat na skalę Europy! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close