Dworce kolejowe w Śląskiem do remontu
Do 2022 roku wyremontowanych ma zostać pięć dworców kolejowych w województwie śląskim, a kolejny ma być gotowy rok później. Sprawdź, o które miasta chodzi.
W pięciu miastach regionu PKP unowocześni dworce kolejowe. Na odmienione, zmodernizowane obiekty mogą liczyć: Częstochowa, Czechowice-Dziedzice, Racibórz, Dąbrowa Górnicza i Dąbrowa Górnicza-Gołonóg oraz Sosnowiec-Maczki. Kiedy pasażerowie będą mogli korzystać ze zmodernizowanych dworców? Według planu, w Raciborzu do 2023 roku, a w pozostałych miastach objętych inwestycją – do roku 2022. W całej Polsce w ramach Programu Inwestycji Dworcowych przebudowanych zostanie prawie 200 dworców.
Jak zaznaczył Robert Sobczak, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji i audytu, dla PKP bardzo ważna jest współpraca z lokalnymi samorządami, dzięki której modernizowane dworce mają szansę stać się elementami węzłów przesiadkowych integrujących różne rodzaje transportu. Spółka w latach 2015–2017 zbyła 36 km linii kolejowych na rzecz gmin: Jastrzębie Zdrój, Godów, Zebrzydowice, Orzesze, Czerwionka-Leszczyny oraz Bytom. W tym okresie PKP przekazało także 9 dworców na rzecz gmin: Jeleśnia, Żory, Chorzów, Bieruń, Wodzisław Śląski, Koszęcin, Ruda Śląska-Chebzie, Toszek i Rydułtowy. Obecnie PKP przygotowuje zbycie kolejnych 6 dworców.
No i co z tego że remontują dworce skoro i tak nie są dostępne dla pasażerów. Kasa biletowa zamknięta, poczekalni nie ma, restauracja, sklep, informacja pasażerska. Proszę przejechać do naszych sąsiadów Czechów, tam dworce są zadbane i przyjazne dla pasażerów. Przykłady u nas: Wodzisław Śląski, Chałupki, Zwardoń, Goczałkowice, Dąbrowa Górnicza Ząbkowice, Wisła Głębce, Wisła Uzdrowisko itd. mógłbym wymieniać więcej ale brakło by czasu. A i ile w całym kraju jest takich dworców?