Dzięki naukowcom ze Śląska skutki uderzeń piorunów mogą być mniejsze!
Jakie skutki może mieć uderzenie pioruna? Może np. rozerwać pień drzewa, wywołać pożar, uszkodzić sieć elektroenergetyczną. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia sieci i instalacji, stosuje się ochronniki przepięciowe. Ale co zrobić, jeśli obiekt, który trzeba uchronić przed skutkami uderzeń piorunów porusza się w przestworzach i lawiruje w samym sercu burzy? Zespół naukowców złożony m.in. ze specjalistów Politechniki Śląskiej, znalazł rozwiązanie.
Materiał, który opracowali naukowcy, przewodzi prąd elektryczny i jednocześnie spełnia wymogi stawiane przez branżę lotniczą w zakresie wytrzymałościowym. Tworzywo zostało skonstruowane na bazie polimeru przewodniczącego i polimeru dielektrycznego. Ta mieszanka nie sprawi, że pioruny będą omijały samoloty, ale zminimalizuje straty – bo skumulowana energia nie wypali dziury w poszyciu. Obecnie projekt jest na etapie prac badawczych. Materiał pomyślnie przeszedł próby wysokonapięciowe i wysokoprądowe.
– Przed nami lata badań, gdyby jednak udało się zastosować opracowany materiał, korzyści dla lotnictwa byłyby znaczące. Rozwiązanie, które stworzyliśmy, jest ekonomiczne i ma liczne atuty. Przede wszystkim materiał jest wytrzymały i lekki. Nie używamy metalu, więc „odchudzamy” samolot. Im lżejsza konstrukcja, tym większe oszczędności, m.in. na paliwie – mówi dr hab. inż. Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, kierownik projektu.
W pracę zaangażowanych było 7 naukowców: dr hab. inż. Andrzej Katunin z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej (kierownik projektu), dr inż. Katarzyna Krukiewicz i dr inż. Roman Turczyn z Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej, dr inż. Przemysław Sul i dr inż. Andrzej Łasica z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej oraz dr Giuseppe Catalanotti z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Porto. W pracach pomagało też kilku innych uczonych. Efekty prac specjalistów zostały docenione – projekt otrzymał trzecią nagrodę w ostatniej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER i został objęty finansowaniem przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach projektu SKILLS.