Dziś decyzje dotyczące kolejnych obostrzeń. Kolejne duże miasta w strefie czerwonej?
Ministerstwo Zdrowia zaktualizuje dziś listę powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej, objętej największymi restrykcjami. Teraz jest ich 38, w tym 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
Ministerstwo Zdrowia zaktualizuje dziś listę powiatów, które znajdą się w strefie czerwonej. Bardzo prawdopodobne jest, że trafią do niej m.in: Warszawa oraz Kraków.
Od soboty na liście czerwonej znajduje się 6 miast: Grudziądz, Sopot, Piotrków Trybunalski, Suwałki, Kielce i Koszalin.
Dodatkowo znalazły się na niej 32 powiaty: aleksandrowski (woj. kujawsko-pomorskie); janowski, łęczyński i włodawski (woj. lubelskie); bełchatowski, wieluński (woj. łódzkie); limanowski, myślenicki, nowotarski, suski i tatrzański (w woj. małopolskie); otwocki i szydłowiecki (woj. mazowieckie); oleski (woj. opolskie); dębicki i mielecki (woj. podkarpackie); białostocki, zambrowski (woj. podlaskie); kartuski, kościerski, pucki, słupski (woj. pomorskie); kłobucki (woj. śląskie); kielecki (woj. świętokrzyskie); bartoszycki, działdowski, iławski i ostródzki (woj. warmińsko-mazurskie); krotoszyński, międzychodzki, rawicki i wolsztyński (woj. wielkopolskie).
Ministerstwo zdrowia w środę poinformowało o ponad 6,5 tys. zakażeń koronawirusem. Resort zdrowia informował także, że z powodu Covid-19 zmarło 11 osób, natomiast z powodu współistnienia Covid-19 z innymi schorzeniami zmarło 105 osób. To razem aż 116 ofiar śmiertelnych.
Strefa czerwona:
Zasłanianie ust i nosa – obowiązek też obowiązuje wszędzie w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że maseczkę lub przyłbicę można zdejmować tylko w swoim mieszkaniu lub w domu i na otaczającym go terenie. Wszędzie indziej maseczki lub przyłbice należy nosić przez cały czas (zdejmować je można jedynie podczas posiłków).
Transport publiczny i zbiorowy – w czerwonej strefie obowiązują limity: 50% miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu. Oczywiście w pojazdach tego typu należy mieć zasłonięte usta i nos.
Restauracje, bary i inne obiekty gastronomiczne – we wszystkich tego typu obiektach obowiązuje zakrywanie ust i nosa, do momentu zajęcia miejsca, przy którym będą spożywane posiłki. Personel również musi nosić maseczki lub przyłbice. Liczba osób, które mogą znajdować się w pomieszczeniu zależy od powierzchni obiektu. Wzór jest prosty: 1 osoba na 4 mkw. Obiekty gastronomiczne mogą być czynne od 6.00 do 22:00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.
Imprezy rodzinne, w tym wesela – w czerwonej strefie w tego typu imprezie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa (ważne! zmiany te wchodzą od 17 października 2020 r.).
Kościoły i inne wydarzenia religijne – jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele na terenie czerwonej strefy, to liczba osób zgromadzonych musi zostać zmniejszona o połowę. Wszyscy muszą zasłaniać usta i nos. Na uroczystości odbywają się na zewnątrz, to może w nich wziąć udział maksymalnie 150 osób. Wszyscy muszą mieć zakryte usta i nos, a także zachować dystans 1,5 m.
Siłownie, kluby i centra fitness – w czerwonej strefie obowiązuje limit osób dostosowany do powierzchni. Przyjęto, że może to być 1 osoba na 10 mkw. Oczywiście wszystkie zgromadzone osoby muszą mieć zasłonięte usta i nosy, a także zachowywać dystans 1,5 m.
Aquaparki i baseny – obecnie 75 proc. obłożenia obiektu.
Źródło: RMF24.pl, Radio ZET
Lekarze o słowach Sasina: To dla nas policzek! Jest reakcja Śląskiej Izby Lekarskiej
Naukowcy badają odporność mieszkańców Śląska i Zagłębia na koronawirusa
Coraz więcej wody w śląskich rzekach! Pod Gliwicami ewakuowano zwierzęta z gospodarstw [WIDEO]