Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Dziś dzień wcześniaka. W Rudzie Śląskiej rodzi się ich ok. 300 rocznie

Przychodząc na świat ważą nierzadko zaledwie kilkaset gram, a dla rodziców są prawdziwą niespodzianką, gdyż następuje to przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży.

17 listopada to Światowy Dzień Wcześniaka. Szacuje się, że w skali świata jedno na dziesięć urodzeń to wcześniaki, których mamy często nie spodziewają się przedwczesnego zakończenia ciąży. Dla wielu rodziców szczęśliwy moment narodzin przeplata się z poczuciem ogromnego stresu.

Infekcja to przyczyna prawie połowy wcześniejszych porodów 

Przedwczesny poród może wynikać z wielu czynników, na które bardzo często ciężarna kobieta nie ma wpływu, gdyż po prostu nie jest ich świadoma. Nierzadko przyczyną narodzin dziecka przed planowanym terminem są dolegliwości, których przyszła mama nie powiązałaby z potencjalnym zagrożeniem narodzin przed 37. tygodniem ciąży. Nawet 40% przypadków to różnego rodzaju infekcje.

– Infekcje nieleczone jamy ustnej, uzębienia. Niewykryte, nieleczone infekcje dróg rodnych, infekcje dróg moczowych, które mogą powodować wstępującą infekcję u płodu. To są wszystko takie rzeczy, które czasami dzieją się w sposób niemy. Mama tego w ogóle nie czuje, nie wie o tym, że coś takiego ma, a może się to przyczynić do tego, że ciąża się zakończy przedwcześnie. I w tych sytuacjach dla matki to jest naprawdę potężny szok. My się spotykamy z tym, że mamy nam mówią, że one naprawdę nie pamiętają co się działo przez pierwsze dni po urodzeniu dziecka – mówi dr n. med. Anna Jarosz-Lesz, specjalista pediatrii, neonatologii Szpitala Zakonu Bonifratrów w Katowicach.

Wcześniaki potrzebują obecności ojca 

Dlatego lekarze specjaliści podkreślają, jak w przypadkach narodzin wcześniaka istotna jest rola ojca. Ojca, który zawsze ma prawo wejść do nowo narodzonego dziecka, kangurować je na piersi, kiedy nie może tego zrobić mama i dzięki nawiązać z małym człowiekiem więź. Bo zdarza się, że wcześniaki w inkubatorze muszą przebywać nawet kilka tygodni.

Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka na całym świecie obchodzony jest po to, aby zwiększać świadomość społeczną na temat samych przedwczesnych porodów, ale i problemów jakie mogą za sobą nieść. Wcześniaki to dzieci, które przychodzą na świat z niedorozwiniętymi układami organizmu, wymagają podłączenia do respiratora i karmione przy pomocy sondy. Mogą wymagać dalszej rehabilitacji w późniejszym wieku.

Kolorem symbolizującym Światowy Dzień Wcześniaka jest fiolet, kojarzący się z delikatnością, wyjątkowością, dlatego tego dnia oddziały neonatologii zdobione są balonami w odcieniach fioletu.

Statystyka urodzeń wcześniaków

Według danych zamieszczonych przez Główny Urząd Statystyczny w 2023 roku przedwcześnie urodziło się 7,18 % – są to ciąże rozwiązane przed upływem 37. tygodnia ciąży.

W szpitalu w Rudzie Śląskiej w 2024 roku urodziło się około 1250 dzieci, z czego:

  • 18.9% wcześniaki urodzone przed 37 tygodniem ciąży
  • 1,69% wcześniaki urodzone przed 28 tygodniem ciąży

Dla porównania w 2023 roku ilość wcześniaków to 21 % wszystkich urodzonych dzieci , z czego 2,67 % to skrajne wcześniaki.

Analizując lata wcześniejsze procent przedwcześnie urodzonych dzieci jest podobny tj ok. 20-21%, w tym skrajnie wcześniaków od 2,2 – 2,5%. Spadek ilości urodzonych przedwcześnie dzieci wynika oczywiście z ogólnokrajowego zmniejszenia się ilości ciąż i urodzeń w ogóle, a także z poprawy jakości opieki perinatalnej nad ciężarną.

Szkoła rodzenia pomoże Tobie poczuć się pewniej w roli rodzica.

Około 300 wcześniaków rocznie w Rudzie Śląskiej

Warto dodać, że w tym roku przyszło na świat 280-300 wcześniaków. Dla maluszków kluczowe są nie tylko pierwsze godziny, oraz dni, lecz kolejne miesiące i lata. Stąd też tak ważny jest kontakt rodzin, w których urodziły się wcześniaki i wymiana doświadczeń.

Wcześniaki to także ciąże mnogie

6 czerwca w Szpitali Miejskim w Rudzie Śląskiej na świat przyszły trojaczki. Laura, Wiktor i Leoś urodzili się w odstępie dwóch minut. 

To kolejne trojaczki, które przyszły na świat w naszym szpitalu. Tym razem mama przyjechała do nas z Bielska Białej. Cieszę się, że także rodzice z poza Rudy Śląskiej chętnie wybierają nasza placówkę na narodziny swoich pociech. Mamy świetny zespół specjalistów i świetnie wyposażone oddziały. Gratuluję rodzicom i życzę zdrowia mamie i maluchom – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej.

17 stycznia, w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej także urodziły się trojaczki. W ciągu 4 minut bezpiecznie na świat przyszły 3 maleństwa: Mateusz, ważący 1565 g, Magdalena z wagą 1555 g oraz Maksymilian – 1330 g. Maluchy czują się dobrze – obecnie znajdują się pod opieką zespołu z Oddziału Neonatologii.

Rudzki oddział Neonatologiczny może pochwalić się wieloma sukcesami. Oddział dysponuje 44 łóżeczkami, w tym 27 inkubatorami. Oddział jest prowadzony w systemie rooming-in, co oznacza, że noworodek przez całą dobę przebywa ze swoją mamą na sali ogólnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button