RegionWiadomość dnia

Elektroniczny nabór do przedszkoli w Wodzisławiu Śląskim. Ale nowy sposób punktowania nie przeszedł

W tym roku po raz pierwszy w Wodzisławiu Śląskim rekrutacja do publicznych przedszkoli odbywa się za pomocą elektronicznego systemu. Przy okazji, zmieniła się uchwała rady miasta, na podstawie której kandydatom do przedszkola przyznawane są punkty. Ale tę uchwałę uchylił nadzór prawny wojewody śląskiego.

 

Strajk nauczycieli: MATURA w tym roku ZAGROŻONA? TOP 5 Silesia Flesz

-W kryteriach tych nie uwzględniono osób samotnie wychowujących dzieci, co jest niezgodne z zasadą równości z artykułem 32 konstytucji RP – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego.

Chodzi o to, że jeśli oboje rodzice pracują lub studiują, to dziecko dostaje określoną liczbę punktów. Wojewoda uznał, że brak dodania do tego kryterium również rodziców samotnie wychowujących dzieci, zmniejsza szansę dziecka na dostanie się do miejskiego przedszkola.

 

-Dla nas jest to o tyle absurdalny zarzut, że te dzieci wychowywane przez samotne osoby są już przyjmowane na pierwszym etapie rekrutacji naboru do przedszkola zgodnie z ustawą – argumentuje Ludwika Kłosińska, naczelnik wydziału edukacji UM w Wodzisławiu Śląskim.

Wodzisławski urząd miasta decyzji wojewody jednak nie podważa. Prezydent miasta podjął jednocześnie decyzję o nieprzeprowadzaniu powtórnego naboru. Za to punktacja zostanie przeliczona jeszcze raz.

 

-Punkty zostały ponownie przeliczone przez komisję rekrutacyjną. Ale jeśli mówimy o naszej placówce to nie zmieniło to listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych – mówi Marzena Jargoń, dyrektor SP nr 19 w Wodzisławiu Śląskim.

Nie wiadomo jednak czy tak będzie w każdej placówce. Niezależenie od wyników ponownego liczenia punktów prezydent Wodzisławia zapewnia, że miejsc w miejskich przedszkolach wystarczy dla wszystkich chętnych.

autor: Monika Herman
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close