Fantomy krzyczą i krwawią! Bardzo realistyczne Centrum Symulacji Medycznej otwarto w Zabrzu [WIDEO]
Symulatory pacjentów krwawią, pocą się a nawet rozmawiają ze studentami. To tylko część wyposażenia nowego Centrum Symulacji Medycznej SUM, które zostało otwarte w Zabrzu.
ZOBACZ KONIECZNIE: Czym żyją internety? TOP 5 newsów Silesia Flesz!
-Naprawdę jest to bardzo pomocna rzecz, bo mamy tutaj okazję pracować jakby z prawdziwym pacjentem, przy czym ćwiczymy nie na pacjencie a na fantomie i jakby coś nam nie wyszło to pacjent nie zostanie pokrzywdzony, a my nauczymy się w praktyce jak to powinno się dobrze zrobić od początku do końca, więc jest to naprawdę super rzecz – mówi Konrad Pogwizd, student.
W sumie z myślą o studentach przygotowano siedem sal symulacyjnych, zlokalizowanych na pięciu piętrach. Wyposażono je w najnowocześniejsze fantomy. W Centrum Symulacji Medycznej SUM w Zabrzu znajduje się także pracownia do nauki kompleksowej obsługi informatycznego systemu szpitalnego oraz oprogramowanie do nauki radiologii.
-Widzimy skuteczność tych zajęć, widzimy efekty nauczania właśnie metodą symulacji medycznej, która pozwala osadzić studentów w bardzo realistycznie zorganizowanych obszarach – jak obszary szpitalne, sale intensywnej terapii czy oddział ratunkowy jak również w warunkach przed szpitalnych, gdzie dysponujemy symulatorem karetki z obszarem przed szpitalnym, w którym możemy takie scenariusze przeprowadzać – mówi Tomasz Lemm, kierownik Centrum Symulacji Medycznej SUM w Zabrzu.
A to przełoży się na poziom wykształcenia studentów. -Symulacja wysokiej wierności bardzo pomaga w zapamiętaniu wszelkich procedur, takich czynności manualnych. Zdecydowanie lepiej i szybciej studenci zapamiętują niezbędną wiedzę – wyjaśnia Bartosz Hyla, ratownik medyczny.
CZYTAJCIE TAKŻE: Pierwsze na Śląsku prywatne studia medyczne ruszyły w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach:
Centrum Symulacji Medycznej SUM w Zabrzu pozwoli przyszłym lekarzom lepiej przygotować się do zawodu. Ale to nie jedyna nowość. Przypomnijmy, że studia na kierunku lekarskim uruchomiła w tym roku także Wyższa Szkoła Techniczna. To pierwsze prywatne studia medyczne na Śląsku.
(Sandra Hajduk)