KrajRegionWiadomość dnia

Ferie zimowe 2016 na Śląsku: Co i gdzie robić w zimowe ferie w woj.śląskim? [FERIE 2016 ŚLĄSK – KALENDARZ IMPREZ]

Warsztaty tkackie, złotnicze, a może seans w kinie lub pokaz futbolu amerykańskiego? To tylko wybrane propozycje na spędzenie zbliżających się ferii, które przygotowały instytucje z naszego województwa. Ferie nie muszą być nudne. Oto propozycje dla najmłodszych mieszkańców regionu.

Instytucja Filmowa SILESIA FILM zaprasza w dniach 15-28 lutego na seanse do pięciu swoich kin: Kosmos, Rialto i Światowid w Katowicach, a także do kina Janosik w Żywcu i Bałtyk w Raciborzu. W ofercie znajdą się pokazy filmów animowanych i familijnych oraz zajęcia warsztatowe. Więcej informacji na stronie SILESIA FILM

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej przygotowało bogaty program zajęć dla dzieci i młodzieży. Podczas ferii dzieci poznają m.in. warsztat archeologa, historie miasta i muzyki ludowej oraz dowiedzą się, czym zajmował się tkacz. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-16 lat. Czas trwania warsztatów to około 1,5 godziny, cena: 5 zł. Liczba miejsc jest ograniczona, organizatorzy proszą o wcześniejszą rezerwację: www.muzeum.bielsko.pl

Muzeum Śląskie zaprasza na warsztaty dla grup półkolonijnych odbywające się w galerii śląskiej sztuki sakralnej "Tajemnice złota. W warsztacie złotnika". „Dlaczego anioły mają złote aureole? Dlaczego gotyckie obrazy tak często mają złote tło? W trakcie zajęć porozmawiamy o symbolicznym znaczeniu tego kruszcu. Opowiemy, czym jest złotnictwo, a dzieci poznają warsztat pracy pozłotnika i będą mogły popróbować swych sił w tym zawodzie” – tłumaczą organizatorzy. Zajęcia prowadzone będą od 16 do 26 lutego i potrwają ok. 1-1,5 h. Zapisy grup do 25 osób i szczegółowe informacje w Dziale Edukacji – tel.: 32 77 99 319, 32 77 99 316 w godz. 8.00-16.00. Bilety w cenie 5 zł od uczestnika.

Kopalnia Guido zaprasza dzieci i młodzież w niezwykłą podróży w głąb ziemi, gdzie staną się odkrywcami Planety G320. To wyjątkowa możliwość, by móc zbadać wszechświat, który nas otacza i niemal dotknąć gwiazd. W komorze badawczej nr 8 czeka mnóstwo atrakcji. Uczestnicy spotkań będą mogli dotknąć, posłuchać i doświadczyć tego, czego o kosmosie dowiedziała się ludzkość. Po Planecie G320 oprowadzać będą wykwalifikowani animatorzy, a w przyswojeniu informacji i ciekawostek pomogą multimedialne prezentacje i interaktywne urządzenia. Warsztaty dostępne będą w dwóch terminach: 16-21 lutego oraz 23-28 lutego. Cena biletu to 10 zł, zwiedzanie poziomu 320 dla dzieci to koszt 25 zł. Wiek uczestników: 6-18 lat. W celu dokonania rezerwacji należy dzwonić pod numer: 32 271-40-77.

Teatr Rozrywki organizuje 2 spektakle dla dzieci: „Bajkę o kolorach” (16 lutego o godz. 11.00) i Przygody Koziołka Matołka (23 lutego o godz. 11.00) – koszt biletów to 15 zł. Dla młodzieży przygotowano spektakl „Niedziela w parku z Georgem” 19-20 lutego o godz. 19.00 i 21 lutego o godz. 17.00. Więcej o przedstawieniach na stronie Teatru Rozrywki.

W ramach działań edukacyjnych Teatr Śląski proponuje dla zorganizowanych grup warsztaty wprowadzające dzieci i młodzież w świat teatru. Podczas wizyty uczestnicy poznają to niezwykłe miejsce zza kulis – odwiedzą garderoby aktorskie, scenę, jej zaplecze, magazyny dekoracji, stanowisko suflera, orkiestron i zapadnie. Poznają specyfikę poszczególnych zawodów teatralnych, dowiedzą się jaką rolę spełnia inspicjent, ile trwa charakteryzacja aktora i jak powstaje przedstawienie. W czasie warsztatów teatralnych każdy będzie mógł zadebiutować na scenie. Cena warsztatów wynosi 10 zł od uczestnika. Czas trwania 1 godzina 30 minut. Grupy zorganizowane minimum 15 osób proszone są o kontakt pod numerem telefonu 505050025.

Ferie z Muzeum Zamkowym w Pszczynie: „Zimowe buszowanie po zamku” to cykl zajęć edukacyjno-aktywizujących dla dzieci w wieku 6-12 lat. Założenia projektu oparte są na jednym z globalnych współczesnych trendów – zrób to sam: odkrywanie swoich możliwości, czerpanie radości z wytwarzania własnoręcznego, wykazanie się kreatywnością. Zajęcia pomogą zrozumieć wartość zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie i przybliżą narzędzia służące rozumieniu i podziwianiu sztuki w nawiązaniu do jej historii. Forma zajęć: codzienne zwiedzanie innego fragmentu ekspozycji Zamku i Stajni Książęcych, warsztaty, zabawy ruchowe, zabawy twórcze, spacery w parku. Pomoce: magiczny teatrzyk Kamishibai, tajemniczy kuferek – lupy, waga, lusterko, elementy pedagogiki zabawy, muzyka dworska, farby, papier, klej, zagadki, łamigłówki, rebusy.

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza także do Otwartych Pracowni Konserwatorskich, w których goście mogą zapoznać się z technikami konserwacji zabytków. Pracownie otwarte są dla publiczności w każdą środę od 11.00 do 14.00. Młodzież w wieku 10-15 lat zapraszamy 17 i 24 lutego 2016 o godz. 14.15 na warsztaty pt. „Po co komu portret?” oraz wystawę „Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich”.

Stadion Śląski – pokazy futbolu amerykańskiego, unihokej, a nawet karaoke. Od 15 do 26 lutego na obiektach Stadionu Śląskiego organizowane będą zajęcia sportowe, kulturalne i rekreacyjne. Wszystko to odbędzie się w ramach urozmaicenia dzieciakom ferii spędzanych w mieście. Organizatorzy zapraszają zarówno dzieci, jak i młodzież – indywidualnie oraz w grupach zorganizowanych. Zajęcia odbywać się będą od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-13. Wszystkie zgłoszone grupy zorganizowane będą miały niepowtarzalną okazję wejść z przewodnikiem na budowę obiektu, a następnie wysłuchać prelekcji o historii Stadionu Śląskiego, który w tym roku obchodzi jubileusz 60-lecia.

Stadion Śląski planuje: pokazy futbolu amerykańskiego, gry i zabawy sportowe, unihokej, tenis stołowy, „piłkarzyki”, bilard, zajęcia plastyczne, wyświetlanie filmów, karaoke. W zależności od warunków atmosferycznych zajęcia realizowane będą na obiektach otwartych lub zamkniętych. Uczestnicy będą mieli zapewnione gorące napoje. Regulamin oraz formularze zgłoszeniowe indywidualne i grupowe można znaleźć na stronie www.stadionslaski.pl. Grupy zorganizowane prosimy o kontakt pod numerem telefonu 500 006 415 lub pod adresem e-mail: michal.wojtczak@stadionslaski.pl

Fundacja Park Śląski podczas ferii zimowych organizuje warsztaty w ramach Akademii Bioróżnorodności dla grup zorganizowanych. W ofercie znajdują się terenowe warsztaty przyrodnicze i ornitologiczne, warsztaty w laboratorium, warsztat robotyki z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz nowość w ofercie fundacji – „zjawiska fizyczne w przyrodzie”. Zajęcia są bezpłatne, a zgłoszenia udziału grup w ramach Akademii Bioróżnorodności należy dokonać drogą mailową (fundacja@parkslaski.pl) za pomocą ankiety dostępnej na stronie internetowej fundacji www.fundacja.parkslaski.pl

Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny zaprasza całe rodziny na spacery połączone ze zwiedzaniem wnętrz. Specjalną ofertę przygotowano dla grup zorganizowanych. Atrakcją są zajęcia kulinarne „Wspólne warzenie w skansenie” oraz „Kawałek chleba nie spadnie z nieba”, w trakcie których dzieci będą mogły przygotować wodzionkę, kluski śląskie i upiec bułeczki. Na zajęciach „W starej szkole” uczestnicy zimowisk dowiedzą się do czego służył worek z grochem i jak pisało się na tabliczce łupkowej, natomiast na lekcji „Mały etnograf”, dzieci odkryją tajemnice skansenu. W każdą środę i piątek od 10.00 do 15.00 będą rozpalone ogniska, na których będzie można upiec kiełbaski (prowiant własny), a jeśli dopisze pogoda i spadnie śnieg, to przy kasie będzie można wypożyczyć sanki i zorganizować kulig. Zapisy na zajęcia przyjmuje dział edukacji i popularyzacji, pod numerem telefonu 32 450 27 04, wew. 204. (muzeumgpe-chorzow.pl)

Elka czynna mimo zimy! Od czwartku do niedzieli w godzinach od 10-16 będzie można podziwiać Park Śląski w zimowej scenerii z wysokości gondoli kolejki linowej. Bilet normalny w obie strony kosztuje 15 złotych, a ulgowy 12 zł.

W okresie zimowym od 9.00 do 16.00 czynne jest również Śląskie ZOO. Na terenie parku znajdują się pawilony i wybiegi umożliwiające oglądanie egzotycznych zwierząt w okresie zimowym. Grupy zorganizowane mogą skorzystać z pomocy przewodników, po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerami telefonów 666 031 185, 666 031 130 lub mailowo dydaktyka@slaskiezoo.pl.

Planetarium Śląskie zaprasza natomiast na seanse popularne od wtorku do piątku o godz. 17.00 oraz w sobotę i niedzielę o godz. 11.00, 13.00, 15.00 i 17.00. W programie m.in. seanse dla dzieci „Kometa nad Szwajcarską Doliną” oraz „Z wizytą u Pana Twardowskiego”, a także wiele propozycji dla młodzieży i osób dorosłych. Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość elektronicznej rezerwacji miejsc.

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close