Jabłka w szlafroku, czyli jabłka w kruchym cieście nieco zapomniany przepis z Górnego Śląska. Niegdyś często stosowany był w naszych domach. Robiła go np. moja babcia.
Dziś wykorzystamy jabłka grójeckie, które są odpowiednio kwaskowe i zrównoważą słodycz ciasta. W 2011 r. Jabłka Grójeckie dołączyły do elity europejskich produktów rolnych, otrzymując chronione oznaczenie geograficzne. Dowodem tego jest logo, które możecie znaleźć na każdym jabłku.
Jabłka te mają ponad 500-letnią tradycję i są uprawiane na specjalnych glebach co wpływa na ich kolor i smak. Jabłek Grójeckich znajdziecie na rynku ponad 20 odmian!
Jabłka w szlafroku, czyli jabłka w kruchym cieście. Przepis
Składniki:
- 220g mąki pszennej
- 2 jajka
- Masło
- Cukier
- Słodka śmietana
- Migdały w słupkach
- 2 żółtka
- Cukier puder
- Konfitura
Wykonanie
Z jabłek odkrawamy góry, a jeśli nie stoją, można sobie delikatnie ściąć również spód. Łyżką wydrążamy środek jabłek.
Zaczynamy wyrabiać kruche ciasto. Do większej miski wsypujemy 220 g mąki pszennej, 20 g zimnego masła, 20g cukru pudru, 20 g śmietanki słodkiej i wbijamy 2 jajka. Wyrabiamy i chowamy do zamrażarki aby wystudzić. Ochłodzone ciasto wałkujemy w dosyć kruchy placek szlafroczek, który owijać będziemy wokół wydrążonych jabłek. KIedy owiniemy jabłka kruchym ciastem możemy przełożyć je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i w wydrążone środki dodać konfitury. Konfiturę potraktujcie jak słodki dodatek, tak aby nie zabiła niezwykłego smaku Jabłek Grójeckich. Jabłka z konfiturą przykrywamy odkrojonymi wcześniej kapeluszami.
Jak ozdobić i wykończyć ciasto?
Amatorzy kruszonki pozostałym ciastem mogą obkleić wolne części jabłka. Gotowe przysmaki wkładamy do piekarnika nagrzanego do 170 stopni i pieczemy do zarumienienia ciasta. Upieczony deser może przyjąć różne kształty, a Wy w ogóle się tym nie przejmujcie! Gotowe upieczone jabłka przekładamy na talerze.
Możemy ozdobić je odrobiną cukru pudru i cynamonu, a także kapką migdałów pokrojonych w słupki. Do deseru idealnie pasują również lody, dodatkowa porcja konfitury lub bita śmietana. Całość ozdabiamy świeżymi ziołami lub jadalnymi kwiatami.
Smacznego! Korzystajcie z przepisu na szybkie i proste maszkety!