AlarmRegionŚwiat

Gang Polaków w Wielkiej Brytanii handlował ludźmi! To nie wszystko!

Ludzie byli dla nich towarem. Jak przedmioty albo bydło. Gang Polaków, handlujących ludźmi w Wielkiej Brytanii rozbiła brytyjska i polska policja. W akcji brali także udział mundurowi z KWP w Katowicach.

 

Tom Hanks wsiada do Syreny, a Biedroń wjeżdża do Sejmu na czarnym koniu? TOP 5 Silesia Flesz


Gang handlujący ludźmi rozpracowywali policjanci z hrabstwa West Midlands oraz brytyjski Departament Pracy i Zasiłków. Bo w grę wchodził nie tylko handel żywym towarem ale i wyłudzanie zasiłków właśnie.

W działania zaangażował się Oficer Łącznikowy National Crime Agency przy Ambasadzie Brytyjskiej w Warszawie. Z brytyjską policja współpracowali także ściśle polscy policjanci – bowiem okazało się, że gang złożony jest z Polaków!

W realizacji udział wzięli funkcjonariusze z Wydziału dw. z Handlem Ludźmi KGP przy udziale pionu kryminalnego KWP w Katowicach. Na miejscu był także przedstawiciel Europolu. Policyjna akcja trwała od 28 do 30 stycznia, ale mundurowi dopiero teraz ujawniają jej szczegóły.

Gang Polaków, handlujących ludźmi w Wielkiej Brytanii rozbiła brytyjska i polska policja (fot.policja)
Gang Polaków, handlujących ludźmi w Wielkiej Brytanii rozbiła brytyjska i polska policja (fot.policja)

Z ustaleń wynikało, że grupa przestępcza do prowadzenia swojej działalności wykorzystywała osoby w ciężkiej sytuacji życiowej, niejednokrotnie obywateli Polski, którzy byli werbowani do rzekomej pracy. Po ich zwerbowaniu i przewiezieniu do Wielkiej Brytanii, w rzeczywistości osoby te fikcyjnie zatrudniano, a następnie wyłudzano należne im świadczenia społeczne, które nigdy do pokrzywdzonych nie trafiały. Proceder ten zdaniem policji, niejednokrotnie mógł wyczerpywać znamiona handlu ludźmi, gdzie sprawcy werbując osoby, organizując ich transport, wprowadzając ich w błąd – finalnie wykorzystują do popełnienia przestępstwa jakim jest oszustwo.

Brytyjskie służby szacują, że kwota wyłudzonych przez grupę przestępczą zasiłków przekracza kilka milionów funtów. Aktualnie brytyjscy funkcjonariusze analizują zabezpieczone u podejrzanych materiały pod kątem ich wykorzystania w prowadzonym śledztwie.

W szeroko zakrojonej akcji na wyspach, brało udział ponad 100 funkcjonariuszy, którzy wkroczyli do 10 mieszkań, gdzie zatrzymano 6 podejrzanych, w większości obywateli Polski.

Jak ustalono sprawa może wiązać się ze śledztwem prowadzonym przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach dotyczącym handlu ludźmi, którego ofiarami padli obywatele polscy wykorzystani na terenie Wielkiej Brytanii do pracy o charakterze przymusowym.

Gang Polaków, handlujących ludźmi w Wielkiej Brytanii rozbiła brytyjska i polska policja (fot.policja)
Gang Polaków, handlujących ludźmi w Wielkiej Brytanii rozbiła brytyjska i polska policja (fot.policja)

Brytyjskie prawo na podstawie obowiązującej od 2015 roku specjalnej ustawy Modern Slavery Act przewiduje za przestępstwo handlu ludźmi karę nawet dożywotniego pozbawienia wolności. Polskie prawo handel ludźmi traktuje jako zbrodnię zagrożoną karą pozbawienia wolności od 3 do 15 lat.

Jest to już kolejna operacja dotycząca zwalczania przestępstwa handlu ludźmi, przy której wspólnie pracują przedstawicie polskiej i brytyjskiej Policji.
(WZ/KWP Katowice)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close