Gigantyczna kolejka? Nie! To nowy symulator kolejowy na Politechnice Śląskiej! [WIDEO]
To największa i najnowocześniejsza pracownia systemów prowadzenia ruchu kolejowego w Polsce. Powstała na wydziale transportu i inżynierii lotniczej Politechniki Śląskiej. Dla studentów oznacza to przeskok z teorii do praktyki.
TOP 5 Silesia Flesz bije kolejne rekordy z WOŚP i pyta kto i po co bije kota?!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS
-Czytaliśmy instrukcje ruchu kolejowego. Uczyliśmy się sygnałów. Tutaj możemy w pełni zobaczyć jak to funkcjonuje. Nie musimy wychodzić na tory kolejowe, gdzie niestety wszystkich sytuacji nie da się odwzorować, jakie są opisane w instrukcji. Tutaj pozwala nam to zasymulować wszelkiego rodzaju sytuacje nawet nietuzinkowe, które przydadzą się w późniejszej karierze – mówi Michał Popardowski, student.
Studenci będą tu ćwiczyć zasady prowadzenia ruchu kolejowego, stosowanie się do sygnalizacji i obsługiwać urządzenia sterowania ruchem. Mogą też symulować i rozwiązywać sytuacje kryzysowe.
-Tak naprawdę ta makieta i ta pracownia to jest rzeczywista kolej: wagony, tory, infrastruktura są w mniejszej skali – w skali modelarskiej, natomiast wszystkie urządzenia wykonawcze i szczególnie urządzenia komputerowe sterowania ruchem są takie jak w rzeczywistej kolei – mówi Janusz Ćwiek, Wydział Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.
-Normalnie na szlaku nie ma nawet fizycznej możliwości, żeby ten pociąg odległy, nie wiem, o 30-50 kilometrów zobaczyć, co się z nim dzieje, zobaczyć jak działa sterowanie, jak się zmienia sygnalizacja, to tutaj to wszystko mogą zobaczyć. To jest najbardziej efektywny sposób kształcenia – mówi Bogusław Łazarz, Prorektor Politechniki Śląskiej ds. Ogólnych.
Przewoźnicy, jak Koleje Śląskie, na nowym urządzeniu mają skorzystać dwukrotnie –zależy im na lepiej wykwalifikowanych pracownikach. Po drugie – z pracowni korzystać będą nie tylko studenci – ale także pracownicy kolei.
-Oprócz tego, że posiadamy własny ośrodek szkolenia, to również z miłą chęcią skorzystamy z takiej możliwości, bo tutaj jest bardziej zagadnienia ruchowe. Tu możemy symulować różnego rodzaju sytuacje takie nietypowe, ale w ruchu, natomiast nasze pracownie w naszym ośrodku szkolenia są bardziej pod kątem trakcyjnym, czyli maszynista i wszyscy pracownicy związani bezpośrednio z prowadzeniem pociągów – mówi Aleksander Drzewiecki, prezes Kolei Śląskich.
Makieta będzie służyła kilkudziesięciu studentom różnych kierunków Politechniki Śląskiej.
autor: Radosław Nosal
Borys Budka nowym szefem PO. Dziś w Katowicach zdradził swoje plany
Koncert Dzień Babci i Dziadka z Telewizją TVS – tak bawiliśmy się w DMiT w Zabrzu!
Szok! 19-latka zabiła swojego ojczyma. Tragedia w Bobrownikach