RegionWiadomość dniaZdrowie

Ginekolog i antykoncepcja awaryjna całą dobę w Katowicach? Do Urzędu Miasta wpłynął już wniosek

Ma być czynny całą dobę. Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom złożyło dziś w katowickim urzędzie petycję o utworzenie w mieście całodobowego gabinetu ginekologicznego, w którym kobiety miałyby zagwarantowane wszystkie świadczenia. Podobne petycje zostały złożone w kilku innych śląskich miastach.

 

 

Powstał poradnik „Jak przeżyć na SORze?”

-Złożyliśmy już petycje również w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Będzinie oraz Rudzie Śląskiej. Trafiamy do każdego miasta w województwie śląskim – mamy nadzieję, że gdzieś się uda stworzyć taki gabinet. Po co to? Zgłaszają się do nas w ciągu ostatnich dwóch lat kobiety, które na przykład w nocy potrzebują szybkiej pomocy ginekologicznej. Na SOR-ze czekają kilka godzin. Jest to niekomfortowe i nieprofesjonalne. Dla wielu kobiet byłoby to uprawnienie – podkreśla Alicja Dobija, Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom.

 

Całodobowy gabinet ginekologiczny w Katowicach to dobry pomysł?

 

Inicjatorzy przekonują, że potrzebne jest miejsce, w którym pacjentki będą miały nieutrudniony dostęp do takich świadczeń jak antykoncepcja awaryjna, wypisywanie recept na standardowe środki antykoncepcyjne i wystawianie skierowań na badania prenatalne. Dodają, że zgłaszały się do nich pacjentki, które miały problem z wizytą u lekarza w sytuacjach nagłych, np. po doświadczeniu przemocy seksualnej, przy konieczności wypisania antykoncepcji awaryjnej czy w razie nagłych, gwałtownych dolegliwości bólowych.

Ma być czynny całą dobę. Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom złożyło dziś w katowickim urzędzie petycję o utworzenie w mieście całodobowego gabinetu ginekologicznego
Ma być czynny całą dobę. Stowarzyszenie Klucz – Stop Społecznym Wykluczeniom chce, aby w Katowicach powstał całodobowy gabinet ginekologiczny

Dr Tadeusz Urban – ginekolog i prezes Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach do inicjatywy odnosi się sceptycznie.

-Nie wiem, czemu miałby służyć ten całodobowy gabinet lekarski, bo poradni i gabinetów położniczo-ginekologicznych jest bardzo dużo, więc nie ma problemów myślę z opieką i do tej pory nikt nie narzekał. Natomiast dyżurują i to w systemie ostro-dyżurowym oddziały położniczo-ginekologiczne (…) sama tabletka i leki stworzone dotąd żeby je zażyć do 72 godzin stwarzają możliwość nawet w okresach weekendowych uzyskania normalnej porady w dniu pracy poradni i w godzinach pracy poradni – mówi dr n. med. Tadeusz Urban, ginekolog, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

 

Całodobowy, bezpłatny gabinet ginekologiczny działa już w Poznaniu. Inicjatorzy szacują, że utrzymanie go to koszt około miliona złotych rocznie.

 

autor: Sandra Hajduk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close