RegionWiadomość dnia

Gliwice: Był cmentarz, będzie park! Co z pochówkami?

Gliwice lotem błyskawicy obiegła wiadomość o… przekształceniu jednego z najstarszych na terenie miasta cmentarzy w park! Okazuje się, że to nie plotka! Nowy park powstanie przy ulicy Pszczyńskiej.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Cmentarz Tryński, u zbiegu ulic Pszczyńskiej i Kopalnianej, zostanie przekształcony w park – zdecydowali gliwiccy radni. Głosy mieszkańców w sprawie udostępnienia tej przestrzeni w celach parkowych pojawiały się już od kilku lat. Na terenie parku stanie tablica upamiętniająca dawny cmentarz i spoczywające tam ofiary masowych mordów z 1945 r.

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta gliwiccy radni podjęli decyzję o zamknięciu dawnego cmentarza Tryńskiego. Decyzja została podjęta w konsultacji z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, który zaopiniował ją pozytywnie. Szczątki spoczywające na tym terenie zostaną ekshumowane na cmentarz Centralny.

Uwaga! Osoby, które są zainteresowane ewentualnym przeniesieniem szczątków swoich bliskich zmarłych z cmentarza Tryńskiego do indywidualnych grobów na cmentarzu Centralnym powinny niezwłocznie skontaktować się z zarządem cmentarzy przy ul. Kozielskiej 120 (tel. 32/335-04-63).

W przyszłości istniejąca zieleń zostanie uporządkowana i odnowiona, na odrestaurowanych alejkach staną ławki. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem prace powinny ruszyć w marcu.

Nekropolia przy ul. Pszczyńskiej została utworzona w 1881 r. jako rzymsko-katolicki cmentarz parafialny. Powstała na planie prostokąta, przy osiedlu górniczym. Główna aleja była wysadzana szpalerami starych kasztanowców zwyczajnych i lip drobnolistnych. Aleję poprzeczną zdobiły szpalery klonów, jaworów i głogów.

Później cmentarz został przekształcony w cmentarz komunalny. Ostatniego pochówku dokonano w 1948 r. Na tym terenie znajduje się także kilka masowych grobów ludności cywilnej zamordowanej w 1945 r.

 

Materiał Pawła Jędrusika:

Na razie jest cmentarz, wkrótce będzie park. Decyzją radnych ten Cmentarz Tryński w Gliwicach zostanie zlikwidowany, a groby pochowanych tu osób zostaną przeniesione do zbiorowej mogiły na Cmentarzu Centralnym.

– Ta decyzja bierze się z tego, że ten cmentarz od 70 lat jest nieczynny. Ostatnie pochówki były tam przeprowadzone w 1948 roku. Jest to teren, który miasto zamierza trochę poprawić, zagospodarować go na teren zielony, park – mówi Łukasz Oryszczak, Urząd Miejski w Gliwicach.

Historia rzymsko-katolickiego cmentarza sięga końca XIX wieku. Lata później został on przekształcony na cmentarz komunalny. To tutaj znajduje się kilka masowych grobów ludności cywilnej zamordowanej w 1945 roku. Urzędnicy szacują, że mogą się tu znajdować szczątki ok. 200 osób.

– W tej chwili są przygotowywane dokumenty do ogłoszenia przetargu. Będzie ogłoszony przetarg na wykonawcę prac związanych z ekshumacją cmentarza. Zobaczymy, jak się potoczy całe postępowanie przetargowe, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to z początkiem marca ruszą wszystkie działania – mówi Iwona Janik, MZUK w Gliwicach

Teraz urzędnicy apelują do mieszkańców, których bliscy mogą być pochowani na tym cmentarzu, a którzy chcą przenieść ich szczątki do indywidualnych grobów o kontakt.

źródło: UM Gliwice
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Porwano 10-letniego chłopca! Uruchomiono system Child Alert

Nagrobek Kazimierza Kutza uszkodzony! Ktoś wyrył na nim krzyż

Strajk w kopalniach i zakładach PGG! Trwa protest ostrzegawczy

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close