RegionWiadomość dnia

Gliwice czeka prohibicja? Zakaz sprzedaży alkoholu może objąć centrum miasta

Prohibicja w Gliwicach? Gliwice być może będą kolejnym miastem aglomeracji, w którym wprowadzone zostanie ograniczenie sprzedaży alkoholu pomiędzy 22.00 wieczorem i 6.00 rano. Takie ograniczenie miałoby dotyczyć na razie tylko ścisłego centrum miasta.

 

-Nie wiem czy jest to do końca dobre dla mieszkańców i dla ludzi, którzy mieszkają w ścisłym centrum. Zarobiłyby też biznesy z drugiej strony, bo ludzie chodziliby się napić na rynek a nie do sklepu – mówi Zofia Filipowicz, mieszkanka Gliwic.

-Czasami widzę taką młodzież. Wracają skądś pociągiem, wychodząc na główną ulicę, jak wracają do domu i nieciekawie wyglądają – mówi Bogumiła, mieszkanka Gliwic. -Pewnie że nie! Kto będzie miał pić, to będzie pił. A kto nie będzie chciał, to nie będzie – mówi Czesław, mieszkaniec Gliwic.

Wczoraj na sesji rady miasta radni debatowali nad prohibicją w śródmieściu. Poprawkę do projektu uchwały zaproponował radny Prawa i Sprawiedliwości. -Uważamy, że może jeszcze w tej chwili nie ma takiego problemu w Gliwicach, ale już słychać uwagi mieszkańców, nawet młodzieży, która czuje się czasami nieswojo chodząc w grupkach wobec osób, które siedzą w bramach, na chodniku z butelkami i czasami niebezpiecznie. A szczególnie młode dziewczyny są tym zdegustowane – podkreśla Zdzisław Goliszewski, radny Rady Miasta Gliwice, PiS.

Opozycja jest przeciwna zakazom tego typu. Zdaniem radnego z PO – w Polsce są już przepisy prawne mające rozwiązywać problemy z alkoholem. -To jest zakaz sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym, zakaz sprzedaży alkoholu osobom nieletnim i przede wszystkim zakaz spożywania alkoholu w miejscu publicznym. I te przepisy należy najpierw dobrze przestrzegać i pilnować ich przestrzegania, a dopiero potem zastanawiać się nad innymi ograniczeniami – mówi Kajetan Gornig, radny Rady Miasta Gliwice, PO.

-Mamy doświadczenia innych krajów, mamy doświadczenia z innych miast i wiemy, że generalnie problemów złych, pijackich awantur na ulicach te zakazy nie rozwiązały – mówi Kajetan Gornig, radny Rady Miasta Gliwice, PO. Zaniepokojeni dyskusją radnych są przedsiębiorcy, w których nocny zakaz sprzedaży alkoholu uderzy najbardziej.

W momencie wejścia tej ustawy muszę zamknąć sklep. Nie jestem w stanie utrzymać tego. Tu są bardzo wysokie czynsze – mówi Tomasz Romańczyk, właściciel sklepu monopolowego na ul. Zwycięstwa w Gliwicach. Właściciel sklepu monopolowego w sąsiedztwie gliwickiego rynku, jest za wprowadzeniem prohibicji, ale nie w sytuacji, gdy dotyczyć ma wyłącznie dwóch sklepów w Śródmieściu z 24-godzinną obsługą. -Prohibicja dotyczy tylko dwóch przedsiębiorców – mnie i pana na placu Piastów, więc uważam, że to bardzo zła ustawa, bo jeśli miałaby wejść taka ustawa w życie, to miałaby tyczyć całego miasta, a nie dwóch przedsiębiorców – mówi Tomasz Romańczyk, właściciel sklepu monopolowego na ul. Zwycięstwa w Gliwicach.

W urzędzie miasta przyznają, że wczorajsza dyskusja rozpoczęła debatę nad tym czy w Gliwicach wprowadzić nocne ograniczenie sprzedaży procentów, a do przyjęcia projektu uchwały jeszcze daleka droga. -Sprawa jest otwarta, będziemy czekać na propozycje ze strony radnych, komisji rady miasta, rad osiedlowych. Musimy przeanalizować, zapytać przede wszystkim tak jak pan prezydent wczoraj zauważył – zapytać też o opinię służby porządkowe jakie mają stanowisko w tej sprawie i zobaczymy co w wyniku tych wszystkich prac powstanie – mówi Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych UM Gliwice.

Radni do tematu wprowadzenia prohibicji w Gliwicach wrócą we wrześniu na pierwszej po wakacjach sesji rady miasta.
(Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close