reklama
KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeStyl życiaTechnologie

Gliwicka Palmiarnia chwali się wynikami

Rekord frekwencji w gliwickiej Palmiarni. W 2023 roku obiekt odwiedziło ponad 205 tys. osób. Porównywalnie było w 2019 roku. Za co lubicie to miejsce?

 

 

3 mln odwiedzających

Palmiarnia miejska przyciąga turystów, ale cieszy się też ogromną popularnością wśród gliwiczan. Mieszkańcy chętnie odwiedzają obiekt w parku Chopina ze względu na wspaniale kwitnące rośliny i egzotyczne nowinki, którymi co jakiś czas zaskakuje Palmiarnia. Od 1998 r., gdy rozbudowano Palmiarnię, odwiedziło ją w sumie ponad 3 miliony osób.

Palmiarnia w Gliwicach. Trzeci tego typu obiekt w kraju

Palmiarnia to oaza zieleni w centrum miasta. Jest trzecim co do wielkości obiektem tego rodzaju w Polsce. Jej historia sięga 1880 r. Wówczas na terenie kształtującego się parku miejskiego powstały pierwsze szklarnie. W latach 20. XX wieku w Palmiarni można było podziwiać, m.in. małpy, papugi, węże i żółwie, a w kaskadowym wodospadzie pstrągi źródlane. Wielką atrakcją była kwitnąca jedynie raz w roku wiktoria królewska – największa roślina wodna na świecie. 

Gliwickie tropiki

Obecnie w sześciu pawilonach Palmiarni zgromadzonych jest ponad 6 tys. okazów flory i fauny, m.in. rośliny cytrusowe i przyprawowe (pieprz, cynamon, kardamon) oraz egzotyczne palmy i kaktusy pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk. W gliwickich tropikach mieszkają też zwierzęta, m.in. pływające w ogromnych akwariach krajowe i egzotyczne ryby (każdego dnia zjadają około 1,5 kg mięsa). To one są największą atrakcją obiektu przy ul. Fredry i wywindowały liczbę odwiedzin o ponad 100%. Największa ryba, arapaima, ma 2 m długości.

Jak oszukać palmę?

Atrakcją, niezmiennie, są też ogromne palmy, głównie Palma Corypha, tzw. niebochronka, która całą swoją życiową energię skupia na wydaniu kwiatostanu. Kwitnie tylko raz w życiu, potem umiera. Jednak w gliwickiej Palmiarni rośnie od kilkudziesięciu lat. Jak to możliwe? Na przełomie roku, gdy zaczyna kwitnąć, pracownicy Palmiarni wycinają większą część kwiatostanu, oszukując w ten sposób palmę, która nie wypełnia swojej roli i żyje nadal, by w kolejnym roku znów spróbować wydać kwiatostan złożony z kilku milionów kwiatów. 

Spacer w komfortowych warunkach

Zwiedzanie Palmiarni zajmuje około 1,5 godz. Trochę ciepełka w gliwickich tropikach to fantastyczna oferta na spędzenie wolnego czasu. Warto skorzystać tym bardziej, że podczas ferii Palmiarnia Miejska będzie czynna również w poniedziałki (w godz. od 9.00 do 18.00).  

Palmiarnia w Gliwicach przeżywa oblężenie

NAJNOWSZE SILESIA FLESZ

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button