Gminy górskie, minister zdrowia i kolejne rozmowy wokół tematu ferii zimowych
Ostatecznie rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ferii zimowych w jednym terminie dla wszystkich województw zostało opublikowane 27 listopada. Nie zmienia to faktu, że przedstawiciele gmin górskich i przedsiębiorcy w dalszym ciągu marzą by rząd decyzję zmienił. Odbyła się kolejna konferencja online, w której oprócz włodarzy miejscowości turystycznych, wzięli udział m.in. Prezes Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
Decyzja o jednym terminie ferii zimowych dla wszystkich województw na miejscowości górskie spadła jak grom z jasnego nieba. Po tym gdy premier Mateusz Morawiecki stanowisko rządu ogłosił, włodarze górskich miejscowości od razu zabrali się do pracy by namówić rząd do rozłożenia przerwy zimowej w czasie, tłumacząc wprost, że takie podejście oznacza dla przedsiębiorców klęskę finansową, a co za tym idzie, kolejny spadek wpływów chociażby z podatków do budżetów miast.
– Pragniemy podkreślić, że samorządy gmin górskich (ponad 50 gmin) zaproponowały w stanowisku złożonym do rządu, aby ferie zimowe trwały od 04.01-14.03.2021r. (10 tygodni). Uzasadniamy to tym, że jest to rozwiązanie zdecydowanie bardziej bezpieczne, mające na celu rozłożenie ruchu turystycznego i ograniczeniu wzrostu zachorowań – czytamy w jednym z postów na fan page’u Miasta Szczyrk.
Jednak 27 listopada rozporządzenie w sprawie ferii pojawiło się w Dzienniku Ustaw i tym samym nabrało mocy prawnej. Czy to oznacza koniec negocjacji? Dla strony, którą reprezentują przedsiębiorcy oraz włodarze górskich miejscowości chyba nie. Dziś pojawiła się informacja, że odbywa się kolejna konferencja online, na której widzieliśmy m.in. Antoniego Byrdy, czyli burmistrza Szczyrku oraz prezesa Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych, czy lokalnych przedstawicieli branży hotelarskiej.
Beskidzka 5 pisze do premiera Morawieckiego. Gminy mają swój pomysł na narciarski sezon
– O szczegółach rozmów poinformujemy już wkrótce. W grupie siła i nadzieja na zrozumienie jak istotna jest branża turystyczna. To system naczyń połączonych tak bardzo zależnych od siebie – czytamy w ostatnim wpisie na tym samym fan page’u. Naczyń połączonych, które niestety w tym roku mogą się bezpowrotnie rozbić, gdyż brak sezonu narciarskiego w pełnej krasie, dla wielu może oznaczać w skrócie bankructwo.
Na informację o kolejnych rozmowach część internautów reaguje bez emocji. – Ale już debatowali w Zakopanem i tez to nic nie dało bo stanowisko rządu jest jakie jest – napisała Anna – Kochani trzymam za Was kciuki bo wiem, że dla Was to zarobek na chleb – dodaje jednak następna z internautek. A dokładniej chleb kupowany przez cały rok, bo miejscowości te żyją sezonem letnim i zimowym, jednak ten drugi jest w szczególności teraz ważniejszy, bo letni nie przyniósł takich dochodów jak zwykle, głównie ze względu na panującą pandemię.
Rozporządzenie jest w mocy, ale jak widać miasta i przedsiębiorcy się nie poddają, wkrótce owoce rozmów powinny pojawić się w sieci.
autor: Bartosz Bednarczuk źródło: Miasto Szczyrk Facebook
Szpital tymczasowy na lotnisku w Pyrzowicach już gotowy! Ale pacjentów w nim nie będzie
Jak będzie wyglądał Sylwester 2020/2021? Wiceminister zdrowia odpowiada
Cyber Monday 2020, czyli kolejna wielka szansa dla łowców obniżek