KrajRegionŚwiatWiadomość dnia

Górnictwo, start-upy i metropolia. Ruszył 9. Europejski Kongres Gospodarczy [WIDEO]

Inna Europa w innym świecie. O potrzebie znalezienia nowego pomysłu na Europę rozmawiali uczestnicy sesji inauguracyjnej Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Od dziś do najbliższego piątku, już po raz dziewiąty, gospodarcze serce Europy bije w Katowicach. W trakcie trzech dni kongresu spodziewanych jest ponad osiem tysięcy uczestników i siedmiuset prelegentów, którzy będą rozmawiać na najważniejsze tematy w trakcie ponad stu trzydziestu sesji tematycznych.W Katowicach goszczą przedstawiciele świata biznesu, nauki i samorządów oraz reprezentanci rządu i instytucji unijnych.


W sesji inauguracyjnej gości przywitał marszałek Wojciech Saługa. „Mówi się, że Śląsk to przemysł, gospodarka i innowacyjność, ale to przede wszystkim ludzie, ich pracowitość, kreatywność i gotowość do współpracy. W tym roku dominują w tej debacie dwa tematy: smog i metropolia. Dzięki niej możemy mówić jednym głosem, ale potrzebujemy wsparcia rządowego, by działania które podejmujemy były skuteczne” – mówił w trakcie inauguracji kongresu marszałek Wojciech Saługa.

Sporo miejsca w trakcie dyskusji poświęcono rozważaniom dotyczącym konsekwencji, które czekają Unię Europejską i państwa członkowskie w perspektywie Brexitu i zmian w polityce spójności czy samej strefie euro. Istotnym pytaniem pozostaje, czy niestabilna sytuacja na świecie odbije się na gospodarce i prowadzeniu biznesu. Te obawy próbowali rozwiać uczestnicy debaty, wśród których byli m.in. byli premierzy Czech – Jan Fischer, Litwy – Andrius Kubilius, Słowacji – Mikulas Dzurinda i Polski – Jerzy Buzek.

„Kongres od dziewięciu lat pozostaje jedną z najważniejszych debat gospodarczych w Europie Centralnej. Rozmawiamy o tym, co jest siłą Europy i wskazujemy jej słabości, by móc je przezwyciężać. Kongres przemawia mocnym głosem środowisk gospodarczych i mówi o tym, co decyduje o naszej przyszłości. Chcemy reagować na wyzwania i wskazywać tendencje rozwojowe, ale w centrum naszego zainteresowania zawsze pozostaje człowiek” – podkreślał Wojciech Kuśpik, inicjator kongresu.

Wśród najważniejszych tematów kongresu wymienia się m.in. rewolucję technologiczną, której poświęcony będzie pakiet sesji tematycznych, oraz kwestie energetyki, w tym ochronę środowiska i walkę z niską emisją. Sporo miejsca poświęcono również samorządom, głównie w kontekście rozwoju metropolii.

Po raz drugi imprezą towarzyszącą Europejskiego Kongresu Gospodarczego jest dwudniowa konferencja European Start-Up Days. Podczas spotkania przedstawiciele największych firm podzielą się swoją wiedzą z młodymi przedsiębiorcami. Ponad dwa tysiące uczestników spotkania będzie miało okazję spotkać się z reprezentantami świata biznesu, nauki i inwestorami, co być może zaowocuje realizacją innowacyjnych projektów. (źr:slaskie.pl)

 

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close