AlarmKrajRegion

Grad 5 cm średnicy i trąby powietrzne! To nie żart – to OSTRZEŻENIE IMGW na 15 czerwca!

Brzmi to jak kiepski żart, ale synoptykom do śmiechu nie jest. IMGW wydał ostrzeżenie meteo – możliwy dzisiaj jest grad o średnicy nawet 5 cm, wichury a nawet trąby powietrzne!

 

 

Oburzenie i protesty. Pod Jasną Górą ma przejść Marsz Równości!

Komunikat prasowy IMGW-PIB nie zostawia złudzeń – dziś (15.06) po południu i w nocy ponownie mogą wystąpić gwałtowne burze z gradem i silnymi porywami wiatru – możliwe trąby powietrzne!

Burzowe popołudnie i noc. Dziś (15.06) po południu i w nocy przez Polskę z zachodu na wschód kraju będzie przemieszczała się strefa frontu atmosferycznego i poprzedzająca go linia zbieżności. Po jednodniowym lekkim ochłodzeniu ponownie z południa wkracza nad nasz kraj gorąca masa powietrza zwrotnikowego, w której będą rozwijały się burze.

 

Po południu na zachodzie i północnym zachodzie prognozowane burze mogą być szczególnie gwałtowne. Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu do 40 mm lokalnie do 60 mm, opady dużego gradu nawet powyżej 5 cm oraz porywy wiatru do 110 km/h. Nieco słabsze burze obejmą rejon Karpat i Lubelszczyzny.

Na północy kraju istnieje również ryzyko wystąpienia trąb powietrznych. Ulewne opady deszczu, towarzyszące burzom, zwłaszcza w obszarach silnie zurbanizowanych, mogą spowodować lokalne podtopienia i gwałtowne wezbrania wody w mniejszych ciekach.

 

Gwałtowne burze po południu będą występować jedynie na zachodzie Polski, ale w ciągu nocy obszar zagrożony występowaniem burz będzie się stopniowo zwiększał i obejmie Polskę północną, centralną i południową, a nad ranem oraz w niedzielę wschód kraju.

Burzom w nocy również mogą towarzyszyć silne opady deszczu do 60 mm, porywisty wiatr osiągający do 130 km/h i opady dużego gradu do 5 cm średnicy.

 

Synoptycy podkreślają, że ostrzeżenie należy traktować poważnie – zabezpieczy dobytek i zadbać o własne bezpieczeństwo. W czasie wichur i gwałtownych burz w miarę możliwości nie kontynuować jazdy samochodem, nie chronić się pod drzewami, z parapetów i balkonów usunąć to wszystko, co gwałtowne podmuchy wiatru mogą zwiać i co może spaść na dół.

źródło: IMGW
redakcja: Wojciech Żegolewski
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close